19min.bg

Доц. Мангъров: Най-разумно е малко по малко да премахваме ограниченията

Най-разумно в момента е малко по малко да започнем да премахваме ограниченията, за да могат младите и здравите да се сблъскат с коронавируса, според доц. Атанас Мангъров. Пред Дарик той припомни, че в 90 на сто от случаите заболяването преминава без симптоми и посочи, че когато обществото реши да отваря ограниченията, трябва да започне със всички места, на които може да се спортува, както и градините и парковете. Добра идея е да бъдат разрешени и детски и женски консултации, тъй като децата трябва да бъдат ваксинирани, смята още експертът.


В момента имаме няколко възможности, въпросът е кои от тях могат да се реализират, посочи доц. Атанас Мангъров. „Какви са възможностите в момента? Едната – чакаме да се появи ваксина. Независимо какво се казва, ваксина в близките една или две години няма да се появи. Второто – чакаме да се появи лекарство, което едва ли скоро ще бъде измислено, изпитано и доказано откъм ефективност.”


Затова според Мангъров най-разумно е да позволим на младите и здравите да се сблъскат с вируса. Премахването на ограниченията обаче трябва да се извършва постепенно, на етапи, за да не се претовари системата. „Тоест, това, което може да се направи, ако се мисли и действа разумно, е малко по малко системата да започне да се отваря, за да се стигне до тези сакрални 70 на сто от хората, които трябва да изкарат заболяването. Хубаво е тези 70 процента да бъдат сред хората, които са млади, здрави и силни. Затова най-добре е на първо място да се отворят всички места, на които може да се спортува. Много добра идея е да се отворят детските и женските консултации, защото ако децата не се ваксинират, ще се появят заболявания като коклюш и морбили, които съвсем не са изчезнали. Трябва да се отворят също градинки и паркове, за да могат хората да се разхождат при спазване на всички правила за социално дистанциране. Накрая хората трябва да тръгнат на работа, защото освен всичко, трябва и да се работи.”


В заключение медикът изтъкна, че за момента нашата здравна система е натоварена на под 1 процент от възможностите си.