19min.media

Джамбазки към МВнР: Недопустимо е да се толерира Коминтерновската политика на съвременно Скопие

 Недопустимо е да се толерира Коминтерновската политика на съвременно Скопие!Настоявам за остра реакция след поредната гавра с българско знаме в РС Македония.

Реакцията на българския представител в ЕП и заместник-председател на ВМРО Ангел Джамбазки идва след поредния случай на поругаване на българското национално знаме в РС Македония. Този път става дума за вандалски акт на омраза срещу страната ни в Търговско-икономическото представителство в Генералното консулство на Република България в Битоля. Грозната демонстрация на антибългаризъм и омраза е изразена чрез увреждане на пилона и сваляне на националното ни знаме.

Подчертаваме, че този брутален акт е извършен в навечерието на 97-ата годишнина от убийството на легендарния водач на ВМРО Тодор Александров, отдал целия си живот за освобождението на Македония. Българският революционер е убит на 31 август 1924 година от предатели в местността Равна бука, край село Сугарево в Пирин.

Това провокира и Джамбазки да напише официално писмо до служебния министър на външните работи Светлан Стоев. В него той настоява за бърза и незабавна реакция от институцията с искане да бъде остро осъдена поредната гавра с българския национален символ.

България трябва да защити националния си интерес и да изиска предприемането на конкретни мерки срещу извършителя, а също и гаранция, че държавата Северна Македония ще противодейства на тази позорен акт, превърнал се вече в тенденция, подчертава още Джамбазки и допълва:

„Това поредно грозно деяние е доказателство, че антибългарската политика в Скопие продължава да дава изобилни плодове и именно тя е в основата на този престъпен вандалски акт.“

Според заместник-председателя на ВМРО е недопустимо в страна, която непрекъснато се опитва да изтъква принадлежността си към европейските ценности и да се стреми към членство в европейското семейство, подобни престъпни актове да продължават да се случват.

Такива жалки и грозни действия са типични за Коминтерна, но не и