Джонсън оглави ключовото Министерство на външните работи на Великобритания
Промените в правителството на новия министър-председател на Великобритания Тереза Мей не оправдаха очакванията, че на редица високи позиции в кабинета ще бъдат назначени жени.
Бившият кмет на Лондон и един от лидерите на кампанията за Брекзита Борис Джонсън оглави ключовото Министерство на външните работи на Великобритания. Именно на него мнозина приписват успеха на резултатите от историческия референдум, който даде старт на „бракоразводния“ процес между Лондон и Брюксел. Ролята на Джонсън в преговорите на Великобритания за излизане от Ощността едва ли ще бъде голяма, тъй като Тереза Мей назначи специален министър за тази цел.
Дейвид Дейвис, виден представител на кампанията за напускането на Обединеното Кралство на ЕС и бивш министър по европейските въпроси, ще отговаря за преговорите с ЕС за Брекзита. „Кралицата благоволили да одобри назначаването на Дейвид Дейвис като министър за излизане от Европейския съюз ", се казва в изявлението на Даунинг стрийт.
Филип Хамънд, който до този момент изпълняваше длъжността на външен министър, ще поеме финансовото министерство. Предшественикът му Джордж Озбърн, който е считан за доверено лице на Дейвид Камерън, е бил освободен.
Нов министър на вътрешните работи на Великобритания е Амбър Рад, бивш министър на енергетиката до този момент. Майкъл Фалън ще запази поста си на министър на отбраната.
В първата си реч като министър-председател на Великобритания Тереза Мей заяви, че работейки заедно и използвайки талантите на всички, може да се изгради „по-добра“ Великобритания. Мей уточни, че Обединеното кралство е изправено пред сериозни предизвикателства, но страната може да се справи, както винаги се е случвало в миналото. Тя допълни, че желае Великобритания да играе „решителна, позитивна роля“ в света.
Премиерът също така отбеляза, че нейният приоритет ще бъдат работещите хора, които правят всичко по силите си, за да успеят в живота. Тя наблегна освен това на нуждата „да се бори с несправедливостите“ и да подобри шансовете на хората в неблагоприятно положение, които нямат сигурност в работата си и едва успяват да свържат двата края.
Източник: Фокус