19min.media

Египет отваря въздушен коридор за помощ за обсадената Газа

Египет улеснява международните полети с помощи за Газа на международното летище Ел-Ариш в Северен Синай, съобщи външното министерство на страната, като подчерта спешната необходимост от предоставяне на помощ на палестинците, засегнати от израелската военна блокада.

"Граничният контролно-пропускателен пункт Рафах между Египет и Ивицата Газа е отворен за работа и не е напълно затворен", заяви египетското външно министерство, като добави, че палестинската страна е пострадала от "многократни" израелски обстрели.

"Египет изисква от Израел да се въздържа от удари по палестинската страна на граничния пункт, за да може усилията за ремонт и възстановяване да бъдат успешни и да му позволят да функционира като контролно-пропускателен пункт и спасителна линия за палестинските братя", заяви министерството.


Израелските отбранителни сили са хвърляли бомби и са прекъснали водоснабдяването и електроснабдяването на гъсто населения палестински анклав, което според съобщенията е довело до отчаяно недостиг на храна, гориво и лекарства. Военните заявиха, че блокадата ще остане в сила, докато Хамас, палестинската войнствена групировка, която контролира голяма част от ивицата Газа, не освободи десетки заложници, пленени по време на кървавата инвазия през уикенда. В събота Хамас започна така наречената операция "Наводнение Ал-Акса", като изстреля ракети и изпрати командоси дълбоко в израелската територия.

Кайро, който има обща граница с южната част на тесния крайбрежен регион на Средиземно море, изрази загриженост от пълната блокада на израелските сили.

Египетското летище Ел-Ариш, разположено на около 45 км от границата с Газа, е готово да приеме пратки с помощи от Катар и Йордания, но те няма да бъдат доставени, докато не бъдат създадени хуманитарни коридори, съобщи Ройтерс, като се позова на египетски източници от сферата на сигурността.


"Няма никакво оправдание за насочване към цивилни граждани и излагането им на убийства, обсада, глад или разселване по начин, който е в разрез с принципите на международното и хуманитарното право", заяви египетският външен министър Самех Шукри на брифинг.

Израелско-палестинският конфликт, който се основава на териториални претенции, е източник на търкания от десетилетия. През 1947 г. в резолюция на ООН, подкрепена от Съюза на съветските социалистически републики (СССР), се призовава за създаването на две държави - Израел и Палестина. В крайна сметка обаче възниква само Израел.