19min.bg

ЕК ни съди и стартира наказателни процедури по 7 точки, властта е уличена за кои бизнеси лобира

        България се оказа най-мъмреният член на Общността, след като Европейската Комисия изстреля към София невиждан до момента залп от предупреждения за наказателни процедури за неспазване на задължителни политики. А в един от случаите решението е предаване на съда на ЕС, където веднъж вече загубихме дело, което ни струва 77 млн. Болезнените точки, маркиращи лошо управление на кабинета са 7.
Съдът е заради неспазване на задълженията за морска стратегия – и сами знаем какъв огромен проблем имаме с чистотата на водата и грижата за почти унищожената флора и фауна. От октомври 2018 г. се бавим по въпроса, няколко пъти ни е напомняно, а ние се правим на неразбрали, заради което сега ни наказват.
Втората тема, по която ни санкционират е липсата на национална програма за управление на радиоактивни отпадъци по европейските правила за отработеното гориво. Тя е трябвало да бъде готова до 23 август 2015 г.  Напомняме, че от 2 години мандатът на независимия ни орган в този сектор – АЯР, е изтекъл, а членовете му – в пенсионна възраст, си траят и вземат огромните заплати за невършене на нищо.
Третата тема отново е от сектора – отказваме да въведем променените европейски правила за радиация, което е трябвало да сторим до 6 февруари 2018 г. Това е последно предупреждение и следва съд.
Наказание ни се налага и за неспазване на правилата на ЕС за изискванията за продажба на минерални и изворни води. В разрез с европейското законодателство у нас не действа изискването да се посочва наименованието на извора върху етикетите. Освен това българското законодателство не забранява пускането на пазара на води под повече от едно търговско описание, когато произхождат от един и същи извор, което също е в противоречие с европейските правила.
Следващата процедура е свързана с „настоятелен призив” България да