19min.bg

Енергийната система на ЕС е "нестабилна": Gazprom

Енергийната система на ЕС е нестабилна и може да се сблъска с недостиг на природен газ, заявиха висши мениджъри на руския енергиен гигант Газпром.

Газпром, който някога беше основният доставчик на газ за ЕС, намали драстично износа си за блока миналата година след западните санкции и саботажа на газопровода "Северен поток".

Газопроводът "Северен поток 1", който минава под Балтийско море и пренасяше природен газ от Русия за ЕС, заедно с новопостроения "Северен поток 2", бяха разрушени от подводни експлозии през септември миналата година, което ги направи неизползваеми.

"Фактът, че системният дефицит не е изчезнал, се проявява не само в по-високото ценово равнище през 2023 г. в сравнение с годините преди Ковида, но и в запазването на стабилно контанго на пазара на природен газ", заявиха висшите мениджъри на Газпром Сергей Комлев и Александър Шапин във вътрешнофирмено списание.

Контанго е пазарна структура, при която фючърсната цена на дадена стока е по-висока от спот цената, което насърчава търговците да държат стоката в хранилище за по-изгодна препродажба в бъдеще.

"Това ценово поведение означава, че според участниците на пазара системата за енергийна сигурност в Европа, изградена за извънредни ситуации, е нестабилна и е изправена пред нови предизвикателства", заявиха мениджърите на Газпром.


Миналата година ЕС намали зависимостта си от руската енергия, като я замени с внос на втечнен природен газ от страни, включително САЩ, който се превърна в основен източник на газ за блока, съставляващ до 35% от общия внос.

Ръководителите на Газпром заявиха, че скъсването на връзките с Русия е довело до по-слаба енергийна сигурност в ЕС поради рязкото увеличаване на дела на "по-малко надеждния" втечнен природен газ в сравнение с тръбопроводния газ, който се доставя основно по дългосрочни договори.

Някои западни икономисти и политици също изтъкнаха недостатъците от преминаването към по-скъп и по-малко екологичен втечнен природен газ, като нарекоха саботажа на "Северен поток" акт на "икономическа война", насочена срещу целия ЕС.

Преди началото на конфликта в Украйна Русия доставяше на ЕС около 155 млрд. куб. м природен газ, предимно по тръбопроводи. През 2022 г. доставките на руски газ по тръбопроводи за ЕС намаляха до 60 млрд. куб. м, като блокът очаква потоците да се свият още повече до 20 млрд. куб. м.