19min.bg

EС и САЩ: край на въглищните мини и ТЕЦ, Г-20 излива $100 млрд. за чистота и ваксини в бедните страни

100 млрд. долара обещаха да инвестират 20-те най-развити държави в света за чистота и ваксинация в бедните страни, стана ясно на финала на срещата на Г-20 в Рим, пише Република от мястото на събитието. Целта е глобалното затопляне да се ограничи до 1,5, вместо очакваните 2 градуса средно за планетата, а огромното население на изостаналите да получи равностойна имунизация срещу К19 с ЕС, САЩ и БРИКС, които формират повече от половината от 20-те.
На среща на президентите на ЕК У.фон дер Лайен и на САЩ Джо Байдън беше поставена Цел 0 за въглеродните емисии до 2050 г., не се прие предложението на Китай за 2060 г., като страните подчертават, че ЕС например произвежда едва 7-8% от емисиите, несравнимо по-малко от КНР, Индия и Русия, която пък обявява, че има по-висок процент намаление от Германия на своите. Разбирателството между ЕС и САЩ е за скоростно преустановяване на въглищните мини и ТЕЦ, също и на стоманената индустрия.
Големите отсъстващи от срещата на Г-20 бяха президентите на Русия Владимир Путин и на Китай – Си Дзинпин. Руската страна не приема разширяване или намаляване на групата, която преговаря по иранската ядрена програма, като представляващия Кремъл външен министър Сергей Лавров базира мнението си на резолюция на Съвета за сигурност на ООН от 2015 г: „Всяко разширяване или изключване е неприемливо за Иран и ние го подкрепяме по това”.
Външният министър Ван И представяше Китай, вместо президента Си, и се срещна с колегата си от САЩ – държавния секретар Антъни Блинкен. Американецът е