19min.bg

ЕС няма боеприпаси за Киев: Премиерът на Полша

Европейският съюз се уморява от санкции срещу Руската федерация, наложени и непрекъснато допълвани заради нахлуването в Украйна.



Това съобщи министър-председателят на Полша Матеуш Моравецки в интервю за RMF FM. Въпреки това, по думите му, през следващите седмици може да бъде приет нов санкционен пакет.



„Днес има много по-малко желание и апетит за допълнителни санкции. Мисля, че има умора, вижда се, така да се каже, умора на материала“, каза Моравецки.



"Ето защо е важно Полша да убеди нашите партньори, че случващото се в Украйна е абсолютно неприемливо, че живеем в ключов исторически момент и трябва да реагираме по съответния начин. Аз съм предпазлив оптимист, че ще да можем да убедим нашите партньори в следващите пакети от помощ“, каза Моравецки.



Според него "през ​​следващите седмици" въпросът за санкциите ще се върне в дневния ред на ЕС. Чувам, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също е отворена към това  – разкри той.



Полша също работи активно за премахване на вратичките, благодарение на които Руската федерация успява да заобиколи някои ограничения.



"В допълнение към 11-ия пакет от санкции трябва да говорим и за укрепване на съществуващите пакети. Когато говоря с дипломати в Брюксел, борбата със заобикалянето на санкциите излиза като тема за следващите пакети“, каза полският премиер.



Министър-председателят обяви, че в завода DEZAMET, който принадлежи на Polish Armaments Group, "ще бъдат положени усилия за умножаване на производството възможно най-бързо", тъй като капацитетът на този завод е твърде нисък в сравнение с очакванията. Премиерът отбеляза, че руснаците използват милион ракети на месец, така че трябва да се увеличи производството за Украйна.



Надявам се, че ще успеем да започнем производството на боеприпаси както в този завод, така и в други части на нашия концерн за въоръжение PGZ, но също така се надявам, че скоро ще бъдат различни инициативи с участието на частни лица може да започне този тип производство, каза Моравецки.



Полша ще се възползва не само от 1 млрд. евро за съвместни покупки и съфинансиране на оръжейната индустрия, но и от 1 млрд. евро, които ЕС отделя за боеприпаси за Украйна от собствените си складове.



Все още имаме малко постсъветски боеприпаси, които така или иначе ще ни трябват в по-малка степен, каза ръководителят на правителството. Той също така обяви, че ще убеди ЕС и особено Франция да закупуват боеприпаси извън Общността, например от Южна Корея.


"Тук в Брюксел е публична тайна, че в Европа няма боеприпаси", подчерта министър-председателят.