19min.media

ЕС: Няма фондове без съдебна реформа

Страните от Европейския съюз, в които се погазват такива основни принципи на демокрацията като върховенството на закона, може да изгубят достъп до фондовете на ЕС. Това предполага, че ако правителството на една страна от ЕС системно прегебрегва препоръките за реформи, отправяни от Европейската комисия, ще трябва да плати цената за подобно игнориране като се лиши от еврофондове.


Това е предложение, съдържащо се в правителствен документ на Германия, цитиран от Ройтерс.


Агенцията директно посочва Унгария и Полша като държавите в Източна Европа системно критикувани за отстъпление от принципа за върховенство на закона и които в същото време получават милиарди евро оп ЕС.


На България се препоръчва да затегне борбата с корупцията, съдебните неразбории, надзора на финансовия сектор, да подобри социалната си система, достъпа до образование и т.н. Досега неизпълнението на препоръките носи по-скоро порицание, въпреки че спирането на средствата е предвидено и сега.


Берлинският документ предлага основа за дискусия в предстоящите преговори за промените в еврофинансиранито след като изтече сегашният бюджетен период през 2020г.


 Същият въпрос бе повдигнат във вторник и от еврокомисаря по бюджета и човешките ресурси Гюнтер Йотингер при представянето на бюджета на ЕС за 2018 г. Той каза, че Европейската комисия обмисля да предложи опция, според която в бъдеще еврофондовете за отделни страни да могат да бъдат спирани не само при проблеми в областта на върховенството на закона, но и при неизпълнение на препоръките на Европейския съвет за водената от държавите икономическа политика.


Германия е най-големият донор в бюджета на ЕС и кохезионните фондове и поради това разполага със значителна тежест в дебата за достъпа до тези стотици милиарди евро.