19min.bg

ЕС одобри преработената оферта за поглъщане на Activision от страна на Microsoft

Европейската комисия обяви, че ЕС е дал зелена светлина на Microsoft да придобие Activision Blizzard за 69 млрд. долара, противопоставяйки се на сделката от страна на регулаторните органи на Обединеното кралство и САЩ. Придобиването ще даде на Microsoft контрола върху най-печелившите франчайзи като Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch, Hearthstone и Candy Crush Saga.

В решението на ЕК се обяснява, че Microsoft е отговорила напълно на опасенията на регулатора за антиконкурентоспособност, установени по време на разследването на предложената сделка, като е предложила да предостави безплатни десетгодишни лицензи на европейските геймъри, които искат да стриймват игри на Activision в услуги за игри в облак, които не са на Microsoft.

Първоначално разследването установи, че сделката би навредила на конкуренцията както при разпространението на видеоигри за конзоли и персонални компютри, така и при доставката на операционни системи за персонални компютри. По-конкретно, ако Microsoft направи игрите на Activision ексклузивни за своята услуга за стрийминг в облака "Game Pass Ultimate", геймърите ще имат по-малко причини да използват други услуги; ако Microsoft ограничи стрийминга на игри на Activision за операционни системи, различни от Windows, геймърите ще се откажат от тях.


Предложеното от ЕК средство за правна защита изискваше компанията да гарантира правото на геймърите да предават всички игри на Activision с помощта на всяка платформа за предаване на игри в облак, на всяко устройство и с всяка операционна система. Комисарят по конкуренцията на ЕС Маргрете Вестагер аргументира предложението на Microsoft като достатъчно близко, твърдейки, че този ход ще предостави игрите на Activision на "много повече устройства и потребители, отколкото преди, благодарение на стрийминга на игри в облака".

Макар че европейските и британските регулатори се съгласиха, че първоначалната сделка е малко вероятно да изкриви по-широкия пазар на конзолни игри и представлява значителна опасност за конкуренцията в пазарната ниша на игрите в облака, двамата не постигнаха съгласие по въпроса дали преработките на Microsoft достатъчно добре адресират тази заплаха.

Органът за защита на конкуренцията и пазарите на Обединеното кралство, който блокира сделката миналия месец, обяви отстъпките на Microsoft за още една форма на антиконкурентна манипулация, като предположи, че те "ще позволят на Microsoft да определя условията на този пазар през следващите десет години". Самият акт на даване на такива обещания ще даде пример, който бъдещите конкуренти ще трябва да следват, аргументира се CMA, особено поради факта, че пазарът на игри в облак е нов и се променя бързо.

Microsoft обжалва решението на CMA. Междувременно в САЩ Федералната търговска комисия също подаде иск за блокиране на сделката и ако Microsoft не успее да спечели една от двете, тя едва ли ще продължи напред, въпреки че спечели доверието на по-малките регулаторни органи в Бразилия, Япония, Чили, Саудитска Арабия и Южна Африка.