19min.bg

ЕС осъди България заради мръсния въздух

Качеството на въздуха в голяма част от държавата ни е трайно лошо, постанови Съдът на Европейския съюз в Люксембург и ни осъди. Същевременно обаче у нас нито една екоорганизация, зелени и т.н. не протестира заради това, съсипващо живота и здравето на хората обстоятелство.


По оценки на Европейската агенция за околна среда за България, около 15 000 случая на преждевременна смърт през 2013 г. са се дължали на концентрации на замърсители във въздуха. 2017 г. започна със силно замърсяване на въздуха в цялата страна. Най-сериозно беше положението в София, където фините прахови частици превишаваха нормите до 5 пъти. Сред най-запрашените градове са още Перник, Благоевград, Пловдив и Смолян. Причина за това е масовото използване на твърдо гориво и вредните емисии от автомобилния транспорт и промишлеността.


„От години слушаме от представители на ГЕРБ колко добре и успешно била управлявана България и колко добре се усвояват европейските фондове. Успехът не може да се базира на самооценка. В допълнение на хилядите смъртни случай, свързаните със здравето външни разходи от замърсяването на въздуха в България са над 3 милиарда евро на година, които включват и преките разходи за икономиката. През годините ГЕРБ са харчили хиляди евро разходи по дела, за да оспорват решения на Комисията и с искове за отсрочки, вместо да направят въздуха за собствените си граждани по-добър. Този лукс сега ще трябва да бъде заплатен от българските граждани, след потвърждаване на решението на Съда на ЕС. Потърпевши и ощетени са българите.“ Това заяви евродепутатът Момчил Неков на заседание в Европейския парламент в Страсбург тази седмица.


Делото за негодния въздух бе заведено през 2015 година от Европейската комисия с надеждата, че властите у ще вземат мерки за справяне с проблема. Едновременно с това бе заведено дело и срещу Белгия.


Още с приемането в ЕС България директно оглави класацията за най-мръсен въздух в съюза.


Според доклада на Световната здравна организация (СЗО) мръсният въздух има връзка с преждевременната смърт на 479 хил. европейци, а в световен мащаб - на над 3 млн. души годишно.