19min.bg

ЕС преследва руски активи с операция Оскар

Европол и други агенции на ЕС се обединиха с членовете на блока, за да улеснят наказателните разследвания на активите на физически и юридически лица, на които са наложени санкции във връзка с продължаващата военна офанзива на Русия в Украйна.




Операция "Оскар" ще подпомогне и разследванията на страните от ЕС за предполагаеми нарушения на икономическите и търговските ограничения, наложени на Москва, съобщи Европол във вторник.




Операцията ще продължи поне една година и ще включва редица паралелни разследвания. В много отношения тя прилича на операция "Сентинел", която беше проведена по време на пандемията Covid-19 с цел борба с измамите срещу фондовете за възстановяване на ЕС.


 


Като част от операция "Оскар" Европол планира да централизира и анализира данните, идващи от държавите членки, "за да идентифицира международни връзки, престъпни групи и заподозрени, както и нови криминални тенденции и модели".




Правоприлагащата агенция на ЕС ще подпомага финансово проучванията на санкционирани активи, като предлага оперативна координация, криминалистика и технически експертен опит.


 


Агенцията на блока за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие Евроюст планира да предостави правна помощ на членовете на блока по време на операцията, а агенцията за граничен контрол Frontex ще допринесе, като "засили проверката" на санкционираните лица, които може да се опитат да влязат в ЕС по въздух, суша или море.




Международната реакция в отговор на украинския конфликт превърна Русия в страната с най-много санкции в света. Миналата седмица Брюксел пусна петия си пакет от санкции, с който, наред с другото, забрани на руски кораби да влизат в пристанищата на ЕС, а на камиони - на територията на блока, наложи ембарго върху руските въглища и забрани вноса на торове.


 


 Все още не е взето решение за санкциониране на руския газ и петрол в целия блок. В началото на април Литва сама прекрати вноса на руски газ и призова други страни да последват примера ѝ.


 


Правоприлагащата агенция на ЕС ще подпомага финансово проучванията на санкционирани активи, като предлага оперативна координация, криминалистика и технически експертен опит.


 


 


През последните няколко седмици във Франция, Италия и други страни от ЕС бяха конфискувани яхти, самолети и недвижими имоти на богати руснаци. Последните мишени бяха бившият пилот от Формула 1 Никита Мазепин, който беше уволнен от отбора си заради събитията в Украйна, и неговият баща милиардер Дмитрий Мазепин. В понеделник италианската полиция съобщи, че властите са поели контрола над ранчото на Мазепин в Сардиния, което се оценява на около 115 млн. долара.