Етнолози от Европа наблюдаваха "мъжкото хоро" в Калофер
След като „спасиха” богоявленския кръст в Калофер, той бе предаден на 11-годишния Драгомир от града, предаде Фокус. И тази година в Калофер спазиха традицията за Богоявление – мъжко хоро, което се играе в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се наблюдава от етнолози от Европа. Още преди да се разсъмне хиляди, сред които много чужденци, бяха заели местата по бреговете на р. Тунджа, където се хвърля кръстът и нагоре по хълмистия бряг до самата църква.
Традицията датира от стари времена. Мъжете влизат в ледените води и извиват хоро, като се вярва, че това ще им донесе здраве и дълголетие. Тази година за пръв път кметът Румен Стоянов беше организирал място за най-малките. Около десетина момчета от подготвителната група в детската градина бяха дошли с преподавателите си, за да се включат в ритуала, без да се притесняват от студената вода, тъй като са научили, че тази вода не разболява.
Ритуалът „мъжко хоро“ кандидатства за включване в списъка на ЮНЕСКО. Според кмета на Калофер Румен Стоянов процедурата за това вече е задвижена и затова тази година има наблюдатели от Европа.