Еволюционната загадка на хармоничната цветна поляна може да бъде разгадана
Сред височините на планинска верига в Югозападен Китай хиляди различни видове рододендрони живеят заедно в мистериозна хармония, без да се борят, както в други райони, за опрашителите, които са от решаващо значение за тяхното оцеляване.
Съвместното съществуване на цветята от години озадачава много учени, но ново проучване може да даде отговори.
Това лято екип от американски и китайски изследователи се зае да разбере по-добре това явление. Документирайки начина на цъфтеж на 34 различни вида рододендрони, те откриват, че те не цъфтят по едно и също време, а по-скоро в различни моменти от сезона, което обяснява способността им да цъфтят толкова близо един до друг.
Планините Хенгдуан са известни с биологичното си разнообразие, което се простира от дълбоки реки до високи върхове, както и с климатичните си условия, които варират от субтропичната влажност на летните мусони до студената и снежна зима. За ботаниците обаче планините са впечатляващи и заради около 12 000 вида цветя, които са техен дом - около 3500 от тях не се срещат никъде другаде на Земята.
"Това не е място, за което хората обикновено мислят, когато се сещат за горещи точки на биоразнообразие", казва Ричард Ри, уредник на цъфтящите растения в Чикагския музей "Фийлд" и главен автор на изследването, публикувано в понеделник в Journal of Ecology, предаде CNN.
"Обикновено свързваме районите с много голямо богатство на видове с тропическите райони", казва Ри. "Но в този случай това е регион, в който има ледници и заснежени върхове с иглолистни гори и алпийски ливади.
Екипът предполагаше, че способността на цветята да съжителстват се дължи на различното време на цъфтежа им, но също така проучи възможността опрашителите да разпознават различни видове, които се различават по различни начини - включително цвят, форма или размер - и да избягват да посещават рододендрони с различни характеристики един след друг. След като тествали и двете хипотези, те открили ясни доказателства в подкрепа на хипотезата за времето на цъфтеж, според Ри.