19min.bg

Еврокомисията забранява детските приказки

Всяка година България дава стотици милиони членски внос на Европейския съюз. За седемте години, откакто сме част от Европейското семейство, това са около 4 милиарда. Какво получаваме за парите си, освен критики? Някакви чиновници се занимават с кривината на краставиците, мощността на прахосмукачките, щастието на кокошките, появи се информация, че вече и с щастието на прасетата, детските балончета (по едно време ги бяха забранили) и с други подобни дивотии. 50 хиляди чантаджии в Брюксел се чудят с какво да оправдаят средната си заплата от 6500 евро месечно. Претенциозните еврочиновници сега решиха да изхарчат парите ни за това кои детски книжки могат и не могат да бъдат четени.


Комитетът по правата на жените към Европейската комисия подготви отчет, в който особено внимание се отделя на това, че класическите детски книги, които жителите на Европейския съюз продължават от десетилетия да четат на своите деца, формира в подрастващото поколение неверен модел за равноправието на половете в съвременния свят.


В тези книги възрастните най-често действат според патриархални канони – бащата работи, а майката си седи у дома и възпитава децата. Това според евродепутати било недопустимо, тъй като у децата се създавало впечатление, че мястото на жената не е в офиса, а в кухнята. Така се формирали определени стереотипи за взаимоотношенията между половете.


За да промени тази ситуация, Европейската комисия предлага в училищата да бъдат въведени специални курсове, където да бъде обяснявано на подрастващите, че всички те – и момчета, и момичета, имат равни права и могат да правят кариера независимо от пола си. По време на тези курсове на учениците ще им бъде предложена подходяща литература, а неправилната – забутана на задните рафтове, гласят промените.


Това предложение обаче предизвика негативни реакции във Великобритания. Представители на движението на евроскептиците посочиха, че е най-малкото непрофесионално да бъде отделяно такова внимание на подобни дреболии, а да бъде загърбвана далеч по-важната тема за ефективното използване на ресурсите на Евросъюза, с което да бъде преодоляна икономическата криза. Според тях, вместо да наблегнат на социално инженерство сред подрастващите, еврочиновниците е по-добре да отделят повече внимание как да осигурят работа на родителите на фона на растящата безработица. Освен това британците заявиха, че смятат да защитават правата си да четат на децата  книги като Питър Пан независимо, че там героините не работят и не се занимават с правенето на кариера.