Евромагистрати: Съдебният ви закон е абсурден
"Абсурдни и нерядко присъщи на недемократични общества" са мотивите към проекта за изменение на българския Закон за съдебната власт.
Това се казва в писмо на президента на Европейската асоциация на съдиите Хосе Игреха Матос до председателя на НС Димитър Главчев, цитирано днес в "Сега".
Поводът е орязването на външното финансиране на съсловните организации в законопроекта, който цели да предотвратят зависимости от "чуждестранно влияние".
Европейската организация призовава Народното събрание и правителството да се откажат от скандалните поправки. В писмото й се казва:
"Държим да отбележим, че участието на съсловните организации в такива проекти (с външно финансиране - бел. ред.) е необходимо, за да се обезпечат дейности като организиране на навременни професионални дискусии, обучения, срещи между магистрати, участие на външни лектори, обмен с чуждестранни колеги, издаване на наръчници, справочници и друга правна литература".
Освен това съдия Матос критикува изискването да се декларира членство в професионални организации пред Висшия съдебен съвет. То според него възпира упражняването на правото на свободно сдружаване.
Спорните изменения в Закона за съдебната власт бяха приети на първо четене със 116 гласа "за", 52-ма въздържали се и 6 "против". Проектът е внесен от ГЕРБ и "Обединените патриоти" и предизвика масово възмущение.
В крайна сметка се намеси лично премиерът Бойко Борисов и разпореди да се ореже финансирането на донори, които не са от ЕС и Европейското икономическо пространство.
Такъв донор е "Америка за България". От фондацията разпространиха позиция, в която се казва, че с промените в съдебния закон България отстъпва от евроатлантическите ценности.
Успоредно с работата по законопроекта тези дни София поиска от Европейската комисия експертна подкрепа на структурната реформа спрямо съдилищата в България.
В писмото, подписано от министрите Захариева и Цачева, се иска и външна експертна помощ за Инспектората на Висшия съдебен съвет.