Европарламентът нищи златодобива у нас
Европарламентът засегна въпроса за плячкосването на българската природа чрез златодобива на задокеанските компании у нас. Въпрос, посветен на темата беше зададен от трима зелени депутати: Елс де Хрун-Коувенховен, Маргрете Аукен и Хилтруд Брейер.
От информацията стана ясно, че българското правителство планира да предостави на компанията със седалище в Канада Дънди Прешъс Металс, която има дъщерно дружество Балкан Минерали, концесия за добив на злато мината Ада тепе край Крумовград.
Така компанията възнамерява да получи концесия, без да отговаря на търговото предложение. Интересен е фактът, че съществуването на мината датира от хиляди години. Тя се намира в източната част на Родопите, район с голяма надморска височина и високо биоразнообразие.
Добивът може да доведе до конфликт между поетите ангажименти от България към Дънди Прешъс и ратификацията на Европейската конвенция за ландшафта и Директива 92/43/ ЕИО относно опазването на природата.
Планирано е да се използва цианид за извличане на злато и този проект не е одобрен не само от населението и местните власти, но също така и от населението и властите на съседните региони в северната част на Гърция и Турция.
Сериозна е и сеизмичната активност в региона, може да се стигне и до тежки злополуки, причинени от масово отравяне с цианид на водата в Марица. Това ще има важни последици в региона, граничещ с Гърция и Турция.
Населението и местните власти са категорично против разработването на златна мина. В тази връзка, много масови демонстрации и протести бяха организирани. Липсата на позиция от страна на българското правителство е нарушение на разпоредбите на Европейската харта за местното самоуправление (ратифицирана от България през 1995 г.).
„Как се харчат парите на европейските данъкоплатци, които отиват за субсидии на проекти на Европейската банка за възстановяване и развитие като златната мина в Крумовград, в чийто добив се използва цианид? Толкова опасно, колкото в градчето Росиа Монтана в Румъния.
Каква е позицията на Комисията и какви мерки и инициативи, възнамеряват да предприемат в това отношение?“, питат депутатите?