Еврото достигна исторически минимум при трансакциите на SWIFT
Делът на еврото в глобалните трансгранични разплащания чрез системата за обмен на съобщения SWIFT през миналия месец е намалял до исторически минимум, сочат данните за трансакциите, събрани от световната финансова служба.
Делът на трансакциите, включващи единната европейска валута, възлиза на 21,93% през март, отбелязвайки спад на месечна база с 1,32 процентни пункта и падайки значително под нивото от 24,4%, регистрирано при въвеждането на новата скала на SWIFT.
Данните се събират от 2010 г. насам, но от юли насам цифрите отразяват техническата корекция на SWIFT към стандартите за отчитане на търговията.
През изминалата година делът на еврото в международните плащания намаля почти наполовина. През януари 2023 г. разплащанията с тази валута възлизат на 37,88%, докато данните за декември 2023 г. регистрират спад до 22,41%.
Американският долар зае първото място, като нарасна с 0,81 процентни пункта спрямо февруари, достигайки 47,37% и отбелязвайки най-високото си ниво от декември 2023 г. насам. Той беше следван от валутите евро, паунд и юан.
Делът на националната валута на Обединеното кралство в трансакциите, извършвани от SWIFT, възлезе на 6,57%, а делът на разплащанията с китайски юани отбеляза още едно увеличение, достигайки 4,69%.
Доминиращата позиция на еврото, което е на второ място след щатския долар, като световна валута, беше разклатена от възхода на Китай, както и от влошаването на връзките с Русия и значителните усилия за постигане на финансова независимост, полагани от нововъзникващите икономики от Индия до Бразилия.
В Русия големите банки, контролиращи над 80% от банковите активи на страната, бяха отрязани от SWIFT като част от свързаните с Украйна санкции. Според финансови експерти това е стимулирало увеличаването на дела на националната валута на Китай в световната търговия и финанси, тъй като Пекин не се е присъединил към санкциите, предпочитайки да засили търговските връзки с Русия.
Използването на юана се разшири, след като Китай разработи своя собствена мрежа за международни разплащания CIPS, отделна от SWIFT. CIPS беше приветствана не само от банките в засегнатата от санкции Русия, но и от финансовите институции, работещи в развиващите се икономики. Този ход стимулира възхода на юана като една от най-използваните валути в света.
SWIFT, или Дружеството за световна междубанкова финансова телекомуникация, предоставя услуги за финансови транзакции и плащания на повече от 11 000 световни финансови организации. Проследяваните данни не обхващат целия валутен пазар с дневен оборот от 7,5 трилиона долара, но докладите обикновено обхващат огромните валутни потоци, които определят световната търговия във времето.