Евтините стоки от Китай подбиват цените на US фирмите: САЩ
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че промишленият сектор на Китай произвежда много повече стоки, отколкото вътрешният пазар може да поеме. В петък пред американската бизнес общност в китайския град Гуанджоу тя предупреди, че държавните субсидии на Пекин създават излишък от стоки в световен мащаб.
Свръхкапацитетът в промишлеността и това, което САЩ смятат за нелоялни търговски практики, подбиват цените на американските и други фирми, смята Йелън, която призова за равни условия за американските компании и работници.
"Пряката и непряката държавна подкрепа в момента води до производствен капацитет, който значително надвишава вътрешното търсене в Китай, както и това, което световният пазар може да понесе", заяви ръководителят на Министерството на финансите, докато посещаваше основни промишлени и експортни центрове по време на петдневното си посещение в азиатската страна.
"Свръхкапацитетът" неизбежно създава огромни обеми "износ на потиснати цени", каза Йелън, като обясни, че това може да доведе до "свръхконцентрация на веригите за доставки, което представлява риск за устойчивостта на световната икономика".
Обвиненията са част от дългогодишния търговски спор между Вашингтон и Пекин, като Белият дом вече е предприемал действия срещу китайски фирми и е ограничавал инвестициите в страната. Китайски официални лица многократно са осъждали търговската и технологичната политика на САЩ.
Миналия месец Йелън заяви, че Китай произвежда твърде много батерии, слънчеви панели и електрически автомобили. Тя заяви, че това вреди на американските работници, и за пореден път обвини Пекин в прекомерна подкрепа за местните производители, която "поддържа производството и заетостта в Китай, но принуждава индустрията в останалата част на света да се свива".
По-рано Китай подаде жалба в Световната търговска организация (СТО) във връзка с това, което нарече "дискриминационни" изисквания на Вашингтон за субсидиите за електромобили. В отговор на жалбата американските власти заявиха, че субсидиите са "принос към бъдещето на чистата енергия", докато Китай "продължава да използва нелоялни, непазарни политики и практики, за да подкопава лоялната конкуренция".