Ф-16 след 5 г., летят след 7г.
Освен цената, сделката за придобиване на нови самолети няма да се вмести и в другото основно условие – да се изпълни в срок от 2 години. Директните преговори за закупуването на американски изтребители Ф-16 ще започнат през май, заяви зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов. САЩ вече са проучили изискванията от наша страна и по думите му ценовото предложение остава само да мине през Американския конгрес. „Твърдо до 2024 г. а ще ги има всички самолети за България, осемте“, оптимистично отсече той. Подобна прогноза обаче се разминава с изискванията поставени в обявената поръчка за нови бойни машини.
Според условията, които бяха обявени от Министерството на отбраната потенциалният доставчик трябва да предостави летателните апарати в срок до 24 месеца. Още на на финалните етапи от конкурса беше известно, че американският производител Lockheed Martin не може да предостави самолетите в посочената времева рамка. Въпреки това везните все пак наклониха в полза на американския варитнт, след като в края на м.г. посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин, заяви че изборът на изтребителите Ф-16 е „най-добрата инвестиция”.
Сега Рубин отново подчерта, че е направен „правилният избор” и добави, че „това не само ще освободи България от зависимостта от руско и съветско оборудване, но изборът е стратегическо за сътрудничеството със САЩ, което ще продължи десетилетия”. Освен в контекста на експлоатация на закупените самолети това означава, че покупката на Ф-16 може да послужи за прецедент в аналогични обществени поръчки.
1,8 млрд. лв. щяха да ни струват US самолетите, които решихме да купим без да знаем колко точно ще струват и кога ще ги получим. А по последни данни - цената се очаква да бъде 3,09 млрд.
Президентският главен секретар и летец Димитър Стоянов коментира, че след закъснялата доставка през 2024г., предстоят още две години подготовка, наричана „професионално-оперативна готовност”, което означава, че реално почваме експлоатация през 2026г.. Според Стоянов цената на новите изтребители вероятно ще надхвърли невероятните 3 млрд. лв.. „Стойност на сделката за 8 бр. Ф-16 бл.70 - 2,5 млрд. лв. Да добавим 20% ДДС, допълнително още приблизително 3% мито”, посочи той. Експертът посочи също, че за тази сума ще получим самолет само за Air policing, без способности въздух-земя, няма да има и технология за проверки на въоръжението, което планираме да закупим.
Напомняме, че България ще купи 8-те самолета двойно по-скъпо от цената на бройка, на която ги продават на Бахрейн. Петролното кралството купува 16 машини Ф-16 за същата сума, която ние ще дадем за половината бройки. Освен това богатата петролна държава ни прережда на опашката за доставка на още неготовите самолети, от които няма произведена и една бройка. Самият шеф на бизнес развитие за Ф-16 Джим Робинсън вече обяви, че новопроизведен Ф-16 бл.70 в момента няма, а първите новопроизведени самолети ще бъдат готови през 2021г. но по всичко личи, че не за нас.