Фалстарт и на 49-ото НС - пак без шеф от първия път
С усещане за дежавю премина първият работен ден на 49-ото НС, което не успя да си избере председател и така повтори фалстарта от миналия парламент. Вежди Рашидов отново удари звънеца на първото заседание. И тогава, и сега ГЕРБ предложиха Росен Желязков, а Възраждане пак издигна Петър Петров. Двамата обаче и този път не получиха достатъчно подкрепа. Поне един от тях трябваше да събере над половината от гласовете в залата. Веднага след това Асен Василев от Доброто предложи старата, но противозаконна идея на ДБ парламентарният шеф да се избира на ротационен принцип – нещо, което не мина и в предишния парламент.
По първата номинация гласуваха общо 231 депутати. Кандидатът на ГЕРБ получи 2 пъти повече подкрепа от конкурента си, но и това не му стигна. Желязков бе представен от шефката на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, която описа биографията му на юрист. Той обаче събра общо 79 гласа – 68 от своята ПГ, както още 11 от депутатите на ИТН. Против гласува само част от групата (8 народни представители) на Възраждане. Останалите 144 гласа бяха "въздържал се".
По-късно Тошко Йорданов обясни от трибуната, че парламентарната етика изисква да бъде избрана номинацията на първата по големина политическа сила и така мотивира вота на колегите си от ИТН.
"Доказан специалист и най-важното - доказан законодател в две поредни Народни събрания", представи Петров колежката му Искра Михайлова. Според нея това е "шанс за първите 2 политически организации да имат балансьор". Той обаче събра едва 37 гласа в своя подкрепа - всичките от колегите му от Възраждане.
"Против" бяха 88 депутати от ПП-ДБ и ДПС, а ИТН и БСП се въздържаха. Само двама от ГЕРБ дадоха гласа си и той бе отрицателен.
Веднага след това бившият вицепремиер Василев обяви, че от Доброто предлагат шефът на НС да се сменя на ротационен принцип. Напомняме, че в 48-ия парламент такава идея лансира Христо Иванов от ДБ. “Предлагаме на всеки 2 месеца НС да редува председателите и Правна комисия. Това е нестандартно решение, но ние сме в нестандартна ситуация”, аргументира се сега Василев. Той подчерта, че в Европа има подобни примери. В предходния парламент обаче сам Василев коментира, че “ротационно председателство би било силно неефективно”. Тогавашният шеф на ПГ на ПП НС Андрей Гюров с неграмотен изказ пък обяви в предходния парламент, че “това не е най-оптималният вариант”.
След това депутатите излязоха в половинчасова почивка по искане на Василев, за да обсъдят идеята му, която така и не мина на председателския съвет в НС. Защото е незаконна.
“Такива предложения не се приемат от раз”, коментира по-късно Рашидов. “Политиката е низ от компромиси - на разума, на морала, на вътрешната хигиена. Това е компромис, защото както колективните спортове и изкуство, се касае до съдби и мислене на много хора. Така че им се налагат компромиси”, каза той.
А на въпрос защо пак не успяха да се разберат за председател Рашидов каза: “Защото пак сме същите, сигурно така е трябвало”. „Оставих колегите утре да поговорят. Всеки по малко трябва да направи разумен компромис. В различното трябва да се намери общото, а то е просперитетът на България”, допълни той.
В крайна сметка председателстващият първото заседание Рашидов закри пленарния ден без да има избран шеф на НС. "Приканвам още една нощ да преспите и утре ви очаквам", каза той на колегите си.
Гласуването за предложението на ГЕРБ/СДС Росен Желязков:
Гласуване за предложението на Възраждане Петър Петров:
Егор Глазунов