19min.media

ФБ складира и продава всичките наши и на близките ни данни

Кристофър Уайли, бившият служител на Кембридж Аналитика, който първи направи разкрития как Фейсбук не просто сондира, но и продава всичко за нас, потвърди информацията на 19 минути, че скандалната фирма за кражба и търговия с десетки милиони профили в социалната мрежа работи и в България. Той цитира много страни и на практика цяла Европа.


Негово интервю за британския Канал 4, развито като история от авторитетния вестник Гардиън, навремето направил световноизвестни Уикилийкс с Джулиан Асандж и Едуард Сноудън, даде старта на масови разкрития за подмолната роля на Фесйбук, която доведе до тотален срив компанията – за седмица тя изгуби над 73 милиона долара и свободното падане продължава.


Оказва се, че компанията на Зукърбърг влиза чрез профилите ни и грабва цялата информация от телефоните ни – къде и с кого говорим, какви смс-и пускаме, какви места посещаваме във всеки момент от живота ни. Но това не е всичко. Който влиза в контакт с нас – близки и по-далечни познати, роднини, колеги, приятели, попада в сондата на Фейсбук. Всичкото това инфо не просто се складира. То се и продава, както доказа ръководителката на медийната кампания на президента Барак Обама за изборите през 2012 г., която заяви и не бе опровергана, че Фейсбук не просто не е спрял кражбата на лични данни, но и я е насърчил.


Всеки е виждал как в профила му, без той да ги е слагал, присъстват сериали, музика и филми, които никога не слагал там и за които често дори не подозира, но пишат, че ги харесва. Това е повърхността на айсберга – чрез нещата, които търсим в Гугъл, системата ни прави профили, като сравнява нашите данни с онези на стотици милиони други потебитери, търсещи подобни неща. Така прогнозира и какво бихме харесали. Включително политически. И ни продава като роби на всички, които пожелаят да платят за това.


Не стига търгашеството, ами цялото инфо се дава и на тайните служби на САЩ, които са инвестирали в създаването на глобалната мрежа и чрез контракти държат компютърните гении, които уж правят собствен бизнес. И това не е световната конспирация, а е обективната и, уви, вече доказана истина.


Никой не е забравен, нищо не е забравено, а Големият брат от ужасяващия роман за тоталитаризма 1984 на Джордж Оруел си намери едно обобщаващо име – Фейсбук. Митичният телекран от книгата пък е смартфонът, подпомаган от всички други електронни устройства, които си мислим, че използваме, а всъщност те нас използват, за да ни правят профили, да ни следят, да ни снимат и да ни записват във всеки момент от нашия живот на аудио и видео и да го складират на службите и търговците, които биха проявили интерес в някакъв момент за цялата ни лична история.