Фермери унищожават реколтата си
Заради ниските изкупни цени, липсата на пазар и засиления внос от съседни държави земеделец от пловдивското село Златитрап започна да унищожава 50 декара ранно зеле, съобщи БНТ. Подобни действия са предприели и други производители от района, които не успяват да реализират продукцията си.
До крайното решение да унищожи цялата си реколта Георги Телкиев стига, след като изчислява загубите от нереализираното зеле.
„Има голям внос на зеленчуци и нашата стока остава нереализирана, затова се налага да я унищожим. Тази година себестойността на един декар е 1000 евро. Не съм набрал и един килограм зеле – това означава, че от 50 декара съм на загуба с около 50 000 евро“, заяви земеделският производител.
Заради липсата на реализация около 250 тона зеле от една нива ще бъдат унищожени. В подобна ситуация се намира и производителят Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре.
„Продал съм около 20-30% от реколтата си. Останалото зеле започва да се нацепва и презрява и следващата седмица смятам да го унищожа“, каза той.
За Георги Телкиев загубата е още по-тежка, тъй като зад продукцията стоят месеци труд и вложени средства.
„Тази красота ще бъде погубена, направо си е за черна панделка“, коментира той.
Земеделецът се надява да компенсира част от загубите с нова реколта от различни видове салати. Ако обаче и там не успее да намери пазар, е категоричен, че ще се откаже от отглеждането на зеле.
„За догодина категорично няма да сея зеле, защото няма смисъл. Като искат да внасят отвън и да ядат македонски и албански продукти, а за нас да остава само трудът без никаква полза, по-добре да се откажа и да мина на поливна царевица“, заяви Телкиев.
Производителите на зеленчуци настояват за спешни мерки за подкрепа на сектора. Според тях, ако ситуацията не се промени до есента, броят на българските зеленчукопроизводители може да намалее драстично.
Наталия Каменова