19min.media

Финландия и Швеция са "пансиони за терористични организации": Ердоган

Турция "няма да каже "да" на кандидатурите на Финландия и Швеция за членство в НАТО, заяви в понеделник президентът Реджеп Тайип Ердоган и добави, че всякакви опити да бъде убедена Анкара да промени позицията си ще бъдат безрезултатни.




Двете правителства официално обявиха намерението си да се присъединят към водения от САЩ военен блок този уикенд. Преди това Турция предупреди, че може да се противопостави на този ход, а Ердоган нарече двете скандинавски страни "пансиони за терористични организации" Той имаше предвид сепаратистката Кюрдска работническа партия (ПКК) и Революционния фронт за народно освобождение (DHKP/C), които са обявени извън закона от Анкара.


 




"Тези страни нямат ясна и категорична позиция срещу терористичните организации. Швеция е инкубационен център на терористични организации. Те водят терористи, за да говорят в парламентите си. . Не бихме казали "да" на присъединяването им към НАТО - организация за сигурност. . Щяха да дойдат в понеделник, за да ни убедят. Съжалявам, но те не трябва да се притесняват", каза Ердоган.


 


В понеделник шведското външно министерство съобщи, че висши служители от Хелзинки и Стокхолм ще заминат за Турция, за да обсъдят въпроса. Ердоган обаче посочи на брифинг за медиите, че подобни разговори биха били безсмислени.




За да се присъедини към блока, кандидатурата за членство на дадена страна трябва да бъде одобрена единодушно от всички 30 членки. Вероятно САЩ ще окажат натиск върху Анкара да промени възраженията си.




Заместник-генералният секретар на НАТО Мирча Джеоана заяви по-рано, че е сигурен, че военният блок ще успее да преодолее резервите на Турция.




Финландия и Швеция решиха да преразгледат дългогодишната си политика на неприсъединяване в резултат на значителна промяна в общественото мнение на фона на продължаващия конфликт в Украйна. Според неотдавнашни проучвания мнозинството и в двете страни вече подкрепя членството в НАТО.




Решението за кандидатстване за членство в НАТО беше осъдено от Москва. Руският президент Владимир Путин заяви, че новото събитие влошава и без това сложната ситуация в областта на международната сигурност.