19min.media

Фондът за пътна безопасност действа като „черна каса“ на МВР: Милчев

Политическите ръководства на МВР не могат да управляват парите за пътна безопасност, а когато не можеш да управляваш парите, не можеш да управляваш ефективно нито сигурността, нито хората в системата. Това показва доклад на Сметната палата, който доказва всичко, което Институтът за пътна безопасност твърди през последните пет години.


Това коментира пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност по повод одита на Фонда за пътна безопасност. Според него фондът действа като „черна каса“ на МВР, а парите от глоби не стоят в него, а отиват в републиканския бюджет и могат да се харчат само след предварително планиране.


„МВР функционира като приходна агенция“, заяви Милчев. Той посочи, че в обхвата на проверката попадат петима министри, един от които е и настоящият – Иван Демерджиев. По думите на експерта по време на предишния мандат на Демерджиев (септември 2022 – юни 2023 г.) одитът е установил, че не е създадено специализирано звено за управление на фонда, липсвали са критерии за оценка на проектите, както и прозрачност при разходването на средствата. Миналата седмица Демерджиев нареди средствата от фонда да се ползват само за борба с катастрофите, което предизвика критична реакция от страна на Милчев.


Експертът даде за пример съобщение на МВР от миналия петък за 52 000 установени нарушители за 10 дни, което се равнява на глоби за около 3,7 млн. евро. „Резултат обаче не само че няма, а жертвите прогресивно се увеличават. От началото на годината загиналите са 203, или с 32 повече спрямо същия период на миналата година“, отбеляза той.


Милчев обърна внимание и на разминаване от 30% в данните за убити и ранени между МВР и Министерството на здравеопазването. „Това означава, че МВР не води коректна информация, а на базата на тези данни ние правим анализ и предприемаме мерки. Когато анализът е грешен, с грешни данни, не можем да очакваме резултат“, коментира той.


Според него моделът, базиран само на глоби, е изчерпан. „Този, който доставя транспортната система, той създава правилата, контролира ги и носи отговорност. Ние доставяме пътя, контрола, правилата, обаче провалът ни идва, когато трябва да предприемем последващи действия“, заяви Милчев.


Той призова премиера Радев да обяви конкурс за концепции за пътна безопасност, за да може всеки, който има идеи, да поеме и отговорност за промяната. Милчев посочи, че докато в цяла Европа има конкретен орган, който отговаря за резултатите, „в България не знаем кой носи отговорност за провала“.


Експертът коментира и темата за инфраструктурата. По думите му докладът на Сметната палата потвърждава, че на магистралите има най-малко жертви, но въпреки това министър Шишков е спрял строителството на АМ „Хемус“ с твърдения за незаконно строителство. Тези спорове предизвикаха оставка в строителния контрол в Ловеч, а бившият регионален министър Иван Иванов обяви, че има съдебно решение, доказващо законността на строежа.


„Докато не си направим магистралите и пътищата, ние пак ще стоим последни на опашката“, заключи Милчев. Той прогнозира, че „зрелищни катастрофи предстоят да се случват“, защото държавата продължава да прилага едни и същи неефективни действия.


Кирил Пламенов