19min.bg

Франция ще увеличи възрастта на военните резервисти на 70 години, а на "някои специалисти" до 72

Министърът на отбраната Себастиен Лекорну обяви, че Франция ще увеличи максималната възраст на военните резервисти на 70 години, като на "някои специалисти" ще бъде позволено да останат на служба до 72-годишна възраст.

Официалният представител съобщи за предстоящото увеличение по време на интервю за френската телевизия RTL. "Много качествени хора се оказват изхвърлени заради тази възрастова граница, която е безсмислена", обясни министърът.

"Ще увеличим възрастовите граници... Хората ще могат да бъдат резервисти във френската армия до 70-годишна възраст, а за някои специалисти - до 72-годишна възраст", заяви Лекорну.

В момента максималната възраст е между 60 и 65 години в зависимост от ролята на резервиста. В допълнение към значителното увеличаване на възрастовата граница, Франция се стреми да удвои броя на резервистите си от сегашните 40 000 на 80 000.


Преразглеждането на резерва - резерв от обучени войници, които могат да бъдат призовани при необходимост - се извършва в момент, когато Франция възнамерява постепенно да увеличи военните си разходи - от 43,9 млрд. евро тази година до 69 млрд. евро до 2030 г. Увеличаването на разходите за отбрана е необходимо, за да може Франция "да остане в клуба на нациите, способни да се защитават сами", и да се справи с различни "заплахи", включително тези, произтичащи от продължаващите военни действия между Русия и Украйна, обясни Лекорну.

"Има няколко цели с този безпрецедентен бюджетен пакет: да продължим да поправяме това, което беше повредено, определен брой бюджетни съкращения засегнаха модела на нашата армия... и имаме поредица от заплахи, които се натрупват", каза той.

Обявяването на повишаването на възрастта за резервистите идва на фона на продължаващите вълнения във връзка с пенсионната реформа, която увеличава възрастта за пенсиониране във Франция с две години - от 62 на 64 години. Самата мярка, съчетана с решението на президента Еманюел Макрон да прокара реформата без пълна законодателна процедура, се оказа непопулярна, като предизвика стачки, масови протести и широко разпространено насилие в цялата страна.


 Снимка: DW