Франция залага на въглищата, за да осигури доставки на електроенергия
Възможно е тази зима да се наложи Франция да държи в готовност последните си две въглищни електроцентрали, за да гарантира сигурността на доставките на електроенергия, съобщи операторът на националната мрежа RTE.
Според прогнозата на RTE за предстоящите нужди от електроенергия, страната навлиза в тази зима в "много" по-добро положение, отколкото преди година. Въпреки това нарастващото търсене по време на дългосрочния енергиен преход в страната ще окаже натиск върху доставките, предупреди той, като добави, че в случай на недостиг на ядрена енергия или липса на възобновяеми енергийни източници може да се наложи да се използват въглищни централи.
"Ще ни трябват решения за посрещане на по-дългосрочни дисбаланси през 2030 г., като се имат предвид целите на Европа за декарбонизация", заяви Томас Вейренц, изпълнителен директор на RTE, отговарящ за стратегията. Приоритет трябва да бъде добавянето на повече "гъвкавост", като например съхранение в батерии и инструменти за изместване на търсенето извън пиковите часове, подчерта той.
Франция произвежда приблизително 70% от електроенергията си от 56 ядрени реактора, които се управляват от държавната компания EDF. Повечето от тях се сблъскаха с повтарящи се проблеми с корозията и бяха спрени или са в процес на поддръжка, което доведе до рязък спад в производството на електроенергия. Страната е била нетен износител на електроенергия и сега се очаква да разчита в голяма степен на внос на електроенергия от съседните държави, за да задоволи търсенето през зимата.
Миналия месец френското правителство даде разрешение на компаниите, произвеждащи електроенергия, да изгарят повече въглища, за да предотвратят недостига им тази зима. В същото време властите затегнаха изискванията за експлоатация на централите. Производителите на електроенергия ще имат право да работят само до 1800 часа през предстоящата зима, или около 11 седмици, което е по-малко от 2500 часа през миналата зима, съобщи френското Министерство на екологичния преход.
Съобщава се, че останалите две въглищни централи са осигурили едва 0,6 % от производството на електроенергия в страната през миналата година. Според Вейренк съоръженията в крайна сметка могат да бъдат преустроени за преработка на биомаса или да бъдат заменени с по-малки блокове, работещи с биогорива или зелен водород.