19min.bg

Газовата криза чука на вратата

Газова криза заплашва страната ни, след като вчера Русия спря напълно подаването на синьото гориво за Украйна. Причината за решението на Москва е, че в 10,00 часа местно време изтече срокът, в който  Киев трябваше да плати поне част от газовия си дълг от 4,5 млрд. към Русия.


Украйна обаче категорично отказа да започне да погасява сумата. Вместо това премиерът Арсений Яценюк нареди на енергийното министерство и на местния петролен концерн Нафтогаз да се подготвят за прекъсване на руските доставки. Според Яценюк страната му има достатъчно запаси, за да  посрещне нуждите си до края на лятото. Брюксел обаче изразиха притеснение, че зимните доставки за Европа са застрашени от много по-сериозна газова криза в сравнение с предишните години заради политическото напрежение между Русия и Украйна след анексирането на Крим и на фона на боевете в Източна Украйна. Вчера Жозе Барозу отново призова страните да се опитат да се разберат.


„Това ще създаде предпоставки за проблем с транзита на руски газ в Европа. Но ситуацията с доставките ще се изостри до краен предел едва през есента, което дава на страните шанс за продължаване на преговорите", прогнозира Комерсант. Ако Украйна, както често се е случвало, пречи на доставките, най-много ще пострада България, която няма нито хранилища, нито собствен добив, но също така Словакия, Чехия, Австрия, Унгария и др.


Според специалисти страната ни има запаси за около два месеца, максимум  100 дни.  От Булгартрансгаз поясниха, че в случаите на ограничение на доставките от Русия основният алтернативен източник е хранилището в Чирен. В момента там има около 200 млн. кубически метра природен газ.


Това е вторият удар, който страната ни изтърпява от „братска“ Украйна. Днес  украинският посланник у нас  Микола Балтажи официално си призна, че страната му е поискала от ЕК да спре Южен поток – проект,  в който България чака инвестиции от 6 млрд. евро и благодарение на който се очакваше да бъдат разкрити десетки хиляди работни места.


„Южен поток противоречи на националните ни интереси. Затова ние се обърнахме към ЕК той да бъде спрян", каза в интервю за БНР  Балтажи. С думите си той потвърди, че именно споровете между Москва и Брюксел, предизвикани от ситуацията в Украйна, са причината Еврокомисията да се намеси активно през последния месец в дейностите по реализацията на проекта. Преди около месец обаче Газпром подписа споразумение с австрийската OMV, което даде право на компанията да пренася свой газ по бъдещия газопровод. Въпреки това  от Еврокомисията изпратиха до България писмо, което предшества евентуална наказателна процедура срещу страната ни. В петък в София дойдоха и експерти от ЕК, които проведоха разговори със зам.-министъра на икономиката и енергетиката Иван Айолов. След срещата стана ясно, че България трябва да изпрати в Брюксел отговорите си на писмото на ЕК най-късно до 4 юли.