Газпром дава различни условия на отделните страни от ЕС: Петков сред срещата с Драги
„Газпром“ поставя различни условия на страните от ЕС за разплащане на доставките и те трябва да решат заедно този проблем.
Това заяви премиерът Кирил Петков след срещата с италианския си колега Марио Драги.
Драги е изразил подкрепа за българското искане за обща европейска позиция в преговорите с „Газпром“.
Преди срещата българският министър-председател коментира решението на Германия и Италия да се съгласят с предложения от Русия модел на плащане на газовите доставки, като изтъкна, че трябва да сме горди с позицията, която България е заела – да откажем, както и намирането на по-евтина алтернатива.
„Не винаги България трябва да е държава, която да следва добри или лоши практики. Някой път може да сме и лидери“, коментира Петков.
След срещата с Марио Драги премиерът ни обяви, че е получил поздравления за твърдата си позиция и обещание за подкрепа на българското искане за обща европейска позиция в преговорите с „Газпром“:
„При нас имаше абсолютен риск при сменянето от евро в рубли. Доколкото разбирам, на доста от страните членки им е предложено – самото плащане в евро е достатъчно и те не трябва да се притесняват изобщо от превалутирането. Така че явно има различни условия и ние, докато не се обединим заедно, не отворим всичките си договори и общо обсъдим как да се справим с този проблем, има опасността да ни играят – отделните страни членки – на базата на различни условия, което не е добре за целия съюз“.
Причината за различните условия според Кирил Петков е в мащаба на пазарите. На по-големите пазари като Италия и Германия се предлагат по-добри условия, за по-малките пазари предложенията са различни.
В крайна сметка идеята на България ще бъде обсъдена на следващата среща на европейските лидери през юни.
Като знак на подкрепа Петков изтълкува и факта, че Италия изпраща в България над 800 души като част от батальона на НАТО.
Тази вечер предстои поднасяне на цветя пред паметника на Иван Вазов в италианската столица, посещение в църквата „Санта Мария Маджоре“, където е осветено славянското писмо и среща с премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски, в която ще участват и външните министри на двете страни.
Днес делегацията от Скопие беше приета преди българската от папа Франциск, а в празничния 24 май северномакедонската делегация ще посети базиликата „Сан Клементе“, където е гробът на Константин Кирил философ.