19min.media

Гечев: Собственикът на Олимпик е някакъв Диего Марадона в застраховането


„През май тази година регулаторният орган на Кипър обявява „Олимпик“ във фалит. Фирмата работи само на територията на България. 277 млн. евро се въртят в Кипър от застраховки, нито едно от българска фирма или от „Олимпик“. Доходите на компанията са 20,9 млн. евро и то изцяло от български граждани“. Това каза народният представител от ПГ на „БСП за България“ проф. Румен Гечев от парламентарната трибуна. Той обяви, че фирмата е регистрирана в Кипър, собственикът е фирма в Люксембург, а може да се  гадае дали истинският собственик е от Фиджи. „Една фирма, която няма нито една полица в Кипър, е решила да оперира само  в България, а не на друго място. Решила е, заради българските институции, които спят от 2009 г., докато тя точи пари от българските граждани. Нека тогава да закрием КФН, който носи отговорността, за този случай“, призова Румен Гечев. Той добави, че  собственик на фирмата е някакъв испанец Диего. „Той трябва да е някакъв Диего Марадона в застраховането, който изнася милиони от България и никой не го забелязва“, заяви народният представител. Той попита не проявява ли ДАНС поне минимално любопитство, че някакъв испанец, който участва в 100 фирми по света и му е забранено в Испания да извършва бизнес дейност, прави нещо нередно у нас. „Кажете на хората, че ДАНС и регулаторният орган проспаха изнасянето на милиони.  Ако има втори подобен случай, а дано да няма, оставките няма как да се подадат само от зам.-управител на КФН. Желая ви сравнителен успех в предсрочните избори“, обърна се Румен Гечев към управляващите.



Жельо Бойчев: За пореден път български регулатор се проваля, а твърдят, че си е свършил работата



„За пореден път български регулатор се проваля, а твърдят, че си е свършил работата. Не може случаят с „Олимпик“ да приключи само с оставката на Ралица Агайн“. Това заяви народният представител Жельо Бойчев.  Той подчерта, че от началото на дейността на това дружество на българския пазар, има много сигнали до службите и до прокуратурата. „Това е най-малкото, за да се поиска информация за дружеството“, подчерта той. Според него информацията е много разнопосочна и всички се оправдават с европейското законодателство, което не ни позволявало да решим проблема. „Напротив! В Народното събрание е приет Кодекс за застраховането, в който много ясно са разписани отговорностите и задълженията. КФН е органът, който ежедневно трябва да знае състоянието на застрахователния пазар, да го докладва и взима съответните мерки“, каза още Бойчев. Той посочи текст от Кодекса за застраховане, според който текущият надзор върху застрахователите и презастрахователните компании се осъществява от Комисията и от зам.-председателя. „Ако председателят на Комисията каже, че не знае за тези случаи и няма информация, единственото, което може да направи е да стане и да си тръгне – мястото й не е там“, категоричен е Жельо Бойчев.



Георги Търновалийски: Не само Ралица Агайн, а цялата Комисия трябва да подаде оставка



„Не Народното събрание трябва да изисква доклада, а председателят на КФН трябваше да тича с доклада с фалиралата фирма „Олимпик“ и да обяснява какво се е случило и защо. Това са техните отговорности. Получават достатъчно, за да работят добре“, коментира народният представител Георги Търновалийски. Той е категоричен, че след като КФН е направила пропуски, трябва да се поеме отговорност. „Отговорността се поема с подаване на оставки. Органът е колективен – целият орган подава оставка пред НС. А парламентът ще реши дали ще бъдат приети. Така се случва в нормалните държави и с хората, които имат достойнство и чест“, каза още Търновалийски.



Филип Попов, БСП: Правителството няма намерение да защити интереса на засегнатите българи



„Правителството няма намерение да защити интереса на засегнатите от „Олимпик“ български граждани“. Това депутатът от левицата Филип Попов в парламента. „Днес отново сме свидетели на това как българското правителство се опитва да замете поредния скандал под килима. Този опит прозира от тяхното решение – търсене на възможност за оказване на помощ, включително при необходимост на правна помощ на лицата, сключили договор с „Олимпик“, посочи той. Той подчерта, че застрахователната компания „Олимпик“ е регистрирана през 2009 г. по времето на управлението на ГЕРБ. „2018 г., когато фалира тази компания и когато с оставката на заместник-председателя на КФН се замита този скандал, да се замислим кой управлява отново“, коментира още Попов.