19min.bg

ГЕРБ даде заден за финансирането на магистратите

 Заявяваме категорично, след много задълбочен анализ и разговори с неправителствения сектор, че не е удачно законодателната промяна, за начина, по който се финансира неправителственият сектор в България с фондове от ЕС и от Фондация „Америка за България“, да бъде приета в правната комисия и да бъде подложена на гласуване в пленарна зала. Това каза на брифинг председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов във връзка с промените в Закона за съдебната власт, които ще се гледат на второ четене в правна комисия, предаде Фокус.


„Има повече спекулативно поднасяне на информацията, отколкото нещо, което да бъде разумно и градивно, за това ще оттеглим тези текстове на второ гласуване в комисията, за да се създаде работеща среда във връзка със важните текстове от Закона за съдебната власт. Те са част от мерките от цялостната ни стратегия за Съдебната реформа от януари 2015 година“, обясни той.


    „Заявяваме, че сме „за“ прозрачност в начина на финансиране, но не и "за" ограничаване на всички тези донори, които допринасят, както за образование, така и за култура, гражданско общество и всички останали съсловни организации, които могат да бъдат подпомагани за реализирането на техните проекти“, посочи Цветан Цветанов.

   Проектозаконът предизвика сериозни критики, защото беше припознат от някои активисти като удар по Съюза на съдиите в България, чиито проекти са финансирани от Фондация Америка за България. Формалното обяснение на управляващите беше, че забраната ще укрепи независимостта на магистратите.

В първоначалния си вариант, гласуван на първо четене, забраната се отнасяше за всички външни донори, включително европейските. По препоръка на Борисов и на главния прокурор Сотир Цацаров депутатите от ГЕРБ извадиха от "черния списък" ЕС и Европейското икономически пространство. Така в него останаха организациите от САЩ, които са другият основен донор за професионалните организации и неправителствения сектор.