Германия е подкрепила исканията за налагане на санкции върху вноса на уран от Русия: POLITICO
Подобен ход може да засегне доставките на уран, който захранва построените в Русия енергийни реактори на блока, както и новите ядрени проекти, управлявани от руския филиал на "Росатом" за Западна Европа, базиран в Париж.
Четирима от дипломатите заявиха, че санкционирането на руската ядрена индустрия е било обсъдено на среща с посланиците на ЕС и Комисията по-рано тази седмица, като Полша и балтийските страни са били водещи в призивите за действие.
Фактът, че Германия, която е икономическата сила на ЕС, се присъедини към инициативата, я прави значително по-вероятна. Широк кръг от членове на ЕП също поискаха ядрената енергетика да бъде включена в санкциите на ЕС.
"За германците, австрийците и други страни е важно ЕС да намали енергийната си зависимост от Русия. Това включва и забрана на вноса на руски ядрени горива. За тях това е почти безсмислено", казва дипломат от ЕС.
Все още не е ясно в какъв срок ще бъдат наложени санкции върху вноса на ядрени продукти в ЕС.
"Някои страни се притесняват за ядрената безопасност", каза един от високопоставените дипломати на ЕС. "Необходими са определени предпазни мерки. Но със сигурност има неща, които могат да бъдат санкционирани и които не са пряко свързани с ядреното сътрудничество. "
Но всяка стъпка срещу руската ядрена индустрия няма да бъде безболезнена за европейците. ЕС внася почти целия си уран от страни извън блока. Около 20 % от тях идват от Русия, което я прави вторият по големина доставчик за ЕС след Нигер.