19min.media

Германия е принудена да разчита на вносна електроенергия: Bild

През първите шест месеца на годината Германия трябваше да увеличи вноса на електроенергия, след като правителството реши да затвори последните останали атомни електроцентрали в страната в полза на възобновяемите енергийни източници, съобщи вестник Bild.

От 1 януари до 12 юни най-голямата икономика в ЕС е разчитала на доставки на електроенергия от съседни държави, посочва изданието, като се позовава на отговора на кабинета на парламентарно запитване.

В доклада се посочва, че Германия вече не може да задоволява нуждите си с произведена в страната електроенергия поради "катастрофата" на политиката за зелена енергия, при която бяха затворени ядрени централи в полза на възобновяемите енергийни източници. Сега Берлин разчита на внос на електроенергия, произведена във френски атомни съоръжения, и на доставки, генерирани във въглищни централи в Чешката република.

"Според публично достъпните данни Германия се е превърнала от износител на електроенергия във вносител. Това най-вероятно се дължи на отказа от атомните електроцентрали", твърди енергийният експерт Андре Тес.


По-рано ръководители на германската промишленост алармираха за предстоящ недостиг на електроенергия, който би могъл да застраши конкурентоспособността на Германия като индустриален център.


Като индустриално място Германия има сериозен проблем. Не разполагаме с толкова енергия, колкото ни е необходима", предупреди миналия месец ръководителят на енергийната компания RWE Маркус Кребер.

"Този недостиг води до високи цени и по този начин до основателни опасения за конкурентоспособността", каза той и добави: "виждаме първите признаци на деиндустриализация".

Германия пое ангажимент да се откаже от ядрената енергия след катастрофата в японската АЕЦ "Фукушима" през 2011 г. През април Берлин затвори последните си три атомни електроцентрали, слагайки край на шестгодишната ядрена програма в полза на изцяло възобновяемо производство на електроенергия до 2035 г.

Първоначалният план предвиждаше през преходния период да се използва повече руски газ по газопроводите "Северен поток", които бяха изградени за доставка на евтино гориво от Русия. Преди конфликта в Украйна Германия задоволяваше до 40% от нуждите си с газ от санкционираната страна. Саботажът на газопроводите и западните санкции, наложени на Москва, обаче накараха Берлин да потърси алтернативни доставки.

През миналата година Берлин замени част от руския газ с внос на втечнен природен газ от САЩ и Близкия изток. Икономисти обаче предупреждават, че на Германия ще й трябват години, за да замени напълно руските доставки с други източници на енергия.