Германия: Не сте за еврозоната
Германия има „сериозни резерви” срещу приемането на България в еврозоната, пише влиятелният особено във финансовите и политическите среди на немците Франкфуртер Алгемайне Цайтунг. За да не останат неразбрали, новината е разпространена и от правителствената медия Дойче Веле. „Ширещата се корупция” и липсата на готовност на родните институции и икономиката ни за такава крачка се сочат като основни причини в препитването на най-влиятелните хора в доминиращата ЕС държава.
Най-тревожно е мнението на председателя на Бундесбанк Йенс Вайдман. Той твърдо заявява, че е ПРОТИВ „прибързаното разширяване на еврозоната”. Според него това нямало да бъде добре нито за нас, „нито за валутния съюз и ЕС като цяло”. Той се притеснява, че няма да ни „понесе добре” едно отказване от собствената ни валута – страх, който преди дни сподели и бащата на валутния борд проф. Ханке, който категорично обяви, че „населението е по-умно от българската политическа класа”. В този дух звучи и позицията на Марсел Фрацшер – шеф на Германския институт за икономически изследвания, който посочва същите виновници за несигурността по отношение на България, като го нарича нужда от „модернизиране на институциите”. Даже нашият професор в Цвикау Стефан Колев говори за „ужасяващото качество на българските институции” и „широко разпространената корупция”.
Медиите акцентират кой политик за какво се бори?
Братската на ГЕРБ партия на Меркел ХДС и отрязалите ни за Шенген преди дни нейни коалиционни половинки от баварската ХСС са твърдо против. Червените нямат твърда позиция. ЗА нас са само Зелените, но „когато България започне да изпълнява икономическите предпоставки за това”. Явно от Германия не се вижда да сме започнали. Свободните демократи, Алтернатива за Германия и бившите комунисти също не вярват, че сме готови за еврото.
Зам.-шефът на Меркеловата фракция в Бундестага, братска на ГЕРБ, Ралф Бринкхаус е скептичен дали България изпълнява политическите критерии като намеква за онова, което колегата му зам. на свободните демократи Михаел Тойрер направо изтъква – корупцията, която „предизвиква загриженост”.
Накрая Франкфуртер Алгемайне – гласът на финансовия център на ЕС, и Дойче Веле напомнят банковата криза от 2014 г. и свързването на финансовия ни сектор с гръцкия.