19min.media

Германия ни дава 300 млн. за година, Дянков се дърпа

Защо България е единствената страна в ЕС, освен Великобритания, която не желае да бъде въведен данък върху финансовите трансакции? Това е основният въпрос, който канцлерът Меркел е поставила на българската делегация, която й гостува вчера, начело с нейния личен приятел – нашия премиер Бойко Борисов.


Още повече, приходите на нашата хазна от въвеждането на този данък се оценяват от немските и другите европейски експерти на най-малко 300 000 000 лева. При това в кризисния и закъсал финансов пазар в момента. В бъдеще приходите ще бъдат многократно по-големи. За целия ЕС пък постъпленията се очаква да бъдат не по-малко от половин трилион и до 700 милиарда евро годишно. Те пък ще могат да бъдат пренасочени за по-големи инвестиции в страните членки – сиреч ще нарасне количеството еврофондове, отпускани на България.


Не е ясно защо нашият финансов министър досега се дърпа от подобно разрешаване на куп проблеми и привличането на такава огромна сума. От какъв зор браним не нашия собствен, а интереса на лондонското Сити, което единствено може да изпусне пари от цялата схема?


“Най-ценните ни инвеститори са тези, които създават работни места и експортен продукт, който да носи добавена стойност за държавата”, заяви премиерът Бойко Борисов пред участниците в срещата с ръководството на Източния комитет на германската икономика. Той отбеляза пред представителите на бизнеса, че тази година министърът на икономиката Трайчо Трайков има задача да направи всичко необходимо, за да увеличи броя на инвестициите у нас.


"Популизмът до нищо добро няма да ни доведе. Всеки иска да даде повече пари за пенсии, повече пари за заплати, повече отпуски и почивка – ще дойдат такива времена, но сега са точно обратните. Народите трябва да се концентрират, да произвеждат, да работят на върха на възможностите си, ако искат да удържим на конкуренцията. Нашата партия ГЕРБ тази политика ще я спазва", заяви Борисов.


Премиерът отново посочи, че бюджетният ни дефицит е 2.1% и е един от трите най-ниски в Европа. "Така го следим, че да сме с един пункт под Германия и Германия да е след нас", изтъкна Борисов.


Той се обърна към германския бизнес с молба за подкрепа на искането ни да бъде намалено съфинансирането на европейските проекти до 5 на сто.


По думите му намаляването на съфинансирането ще даде възможност около 500 млн. лв. да бъдат пренасочени, но въпросът не е само в парите, а в принципа.


"Нищо добро не очаква Европа, ако работи с антиикономически механизми, защото това не само, че не е механизъм, който ще доведе до растеж, това е механизъм, който отново толерира недисциплинираните", коментира Борисов.