19min.media

Германия предупреди ЕС за "опасно" еко предложение за санирането

Приемането на по-строги строителни правила в името на борбата с изменението на климата може да предизвика опасна ответна реакция в полза на "крайната десница", заяви немсият министър на финансите Кристиан Линднер.

Директивата за енергийните характеристики е ключова разпоредба в предложения от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пакет от законодателни актове в областта на климата "Зелена сделка". С нея ще се задължи санирането на старите сгради, за да се "декарбонизира" жилищният фонд до 2050 г.

В разговор с Politico Линднер определи плана като "изключително опасен" и заяви, че той може да застраши "социалния мир", тъй като "хората могат да останат с впечатлението, че тази политика ги затруднява да живеят в собствените си жилища и да могат да плащат за това".

Линднер оглавява Свободната демократическа партия (СвДП), младши партньор в управляващата коалиция "светофар" на канцлера Олаф Шолц. Миналата седмица нейното парламентарно мнозинство в Бундестага прокара противоречив законопроект за отоплението, който забранява нафтовите и газовите системи в полза на "по-чистите" термопомпи.


Народният отпор срещу законопроекта за отоплението е послужил като "урок" за предложението на ЕС, казва Линднер пред изданието и добавя, че зелените мандати и нарастващият брой разпоредби на ЕС "несъмнено играят роля" за възхода на партии като Алтернатива за Германия (AfD). Последните социологически проучвания показват, че AfD е втората най-популярна партия в Германия с до 22% подкрепа.

Базираният в Брюксел блок твърди, че жилищният сектор е отговорен за 35% от емисиите на парникови газове в ЕС и трябва да стане по-енергийно ефективен, за да се постигнат целите за климата до 2050 г.

Линднер би желал ЕС да инвестира парите в други проекти, щадящи климата, като например в енергийната инфраструктура на блока. Той призова фон дер Лайен да "постави на пауза" програмата за климата на фона на икономическите трудности, причинени от високите цени на енергията.


 След налагането на ембарго на Русия ЕС и по-специално Германия се сблъскаха с рязко повишаване на цените на енергията. Освен това през септември миналата година бяха взривени газопроводите "Северен поток", които снабдяват Германия с руски природен газ. Никой не е поел отговорност за взривовете, за които журналистът Сеймур Хърш обвини правителството на САЩ, а няколко американски медии посочиха с пръст Украйна.