Германия се нуждае от обществени дебати за разполагането на US ракети в страната: Министърът на отбраната
Германският министър на отбраната Борис Писториус призова за публични дебати относно предстоящото разполагане на американски крилати ракети в страната за първи път от края на Студената война. Русия предупреди, че ще предприеме контрамерки в отговор на този ход.
Вашингтон и Берлин обявиха по време на срещата на върха на НАТО през юли, че възнамеряват да започнат разполагането в Германия на ракети с далечен обсег от американските многоцелеви оперативни сили, считано от 2026 г. Според съвместното изявление в страната от ЕС ще бъдат разположени противовъздушни ракети SM-6, които могат да се похвалят с обсег до 460 км, крилати ракети "Томахоук", които според съобщенията могат да поразяват цели, отдалечени на повече от 2500 км, както и новоразработени хиперзвукови ракети.
Преди това този ход щеше да бъде забранен по силата на Договора за ядрените сили със среден обсег (INF), от който Вашингтон се оттегли при управлението на Доналд Тръмп през 2019 г. По това време САЩ твърдяха, че Русия е нарушила знаковото споразумение.
Москва отхвърли обвиненията и доскоро продължаваше да спазва договора.
В изказване пред вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung в неделя Писториус заяви, че публичният разговор за пристигането на американските ракети с далечен обсег на действие е "важен, за да може след претеглянето на всички аргументи ние като общество да намерим позиция, с която всички да живеем добре".
Нуждаем се от този публичен дебат, за да си дадем ясна сметка за сериозността на ситуацията: от една страна, сме изправени пред нова заплаха в Европа заради агресивното поведение на Русия, а от друга, имаме недостиг на способности, който можем да преодолеем само в краткосрочен план с помощта на съюзниците от САЩ, докато не разработим тези оръжия сами", обясни германският министър на отбраната.
Писториус призна, че разполагането на ракетите е срещнало "остра съпротива" от страна на някои негови колеги социалдемократи.
В обръщение по време на парада по случай Деня на военноморския флот в Санкт Петербург миналия месец руският президент Владимир Путин заяви, че "ако САЩ реализират такива планове, ние ще се считаме за свободни от приетия по-рано мораториум върху разполагането на ударни оръжия със среден и малък обсег... [и] ще предприемем огледални мерки".
Путин изтъкна, че разполагането на ракети от САЩ ще постави множество ключови руски държавни и военни обекти в обсега на ракетите, а времето за полет ще бъде около десет минути.
Пламен Валентинов