19min.bg

Германия се присъединява към китайския конкурент на Световната банка

Берлин обяви, че планира да продължи да подкрепя Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (AIIB) - подкрепян от китайската държава кредитор за финансово развитие. Това е в противовес на стъпката на партньора от Г-7 Канада да замрази връзките си с институцията поради опасения от влиянието на Пекин в нея.

Съобщението беше направено малко след неделната среща между германския министър на финансите Кристиан Линднер и китайския вицепремиер Хе Лифенг във Франкфурт.

През юни канадският колега на Линднер, Кристия Фрийланд, заяви, че Отава е решила да замрази всички връзки с финансовата институция до последващо преразглеждане от страна на правителството. Този ход бе предприет поради твърденията на бивш канадски висш ръководител на банката за широко разпространено "комунистическо господство" в AIIB.

AIIB, създадена през 2015 г. като алтернатива на доминираните от Запада МВФ и Световна банка, отхвърли тези твърдения.

Според съвместното изявление, публикувано след срещата на върха във Франкфурт, Германия, която е един от основателите на AIIB, ще "продължи да укрепва координацията" с Китай във финансовата област и ще разшири двустранното отваряне на пазара въз основа на лоялна конкуренция.

Страните изразиха също така своята ангажираност да дадат възможност на AIIB да обслужва по-добре нуждите на устойчивото развитие на своите държави членки. Освен това Берлин и Пекин се ангажираха да гарантират, че банката за развитие ще функционира в съответствие с международните стандарти и ще се превърне в институция, интегрирана в глобалната финансова архитектура.

AIIB, която понастоящем е втората по големина многостранна институция за развитие в света, досега е приела за членове 109 държави от всички континенти.