19min.bg

Германският и сръбският лидер влязоха в конфликт по отношение на Косово и санкциите срещу Русия

Напрежението между германския канцлер Олаф Шолц и сръбския президент Александър Вучич достигна своя връх на пресконференция в петък вечерта, на която двамата лидери се разминаха не само по въпроса за санкциите срещу Русия, но и за признаването на Косово като независима държава, съобщава Политико.


Шолц, който пристигна в сръбската столица Белград по време на двудневна обиколка из Западните Балкани, Гърция и България, заяви пред аудиторията, че Сърбия, като кандидат за членство в ЕС, трябва да приложи санкциите, които блокът наложи на Русия заради войната в Украйна - нещо, което балканската страна досега е отказвала да направи.


"Очакваме, че тези санкции ще бъдат подкрепени и от всички, които се смятат за кандидати за членство в ЕС", каза Шолц пред репортери. По-късно на пресконференцията той добави, че Сърбия трябва да вземе решение за санкции възможно най-скоро, като заяви, че "това е нещо, което е най-добре да се направи не когато войната е приключила, а когато все още има значение".

 
 
Вучич обаче отвърна на удара, като направи противоречиво сравнение между нахлуването на Русия в Украйна и военната мисия на НАТО срещу Сърбия през 1999 г., отбелязва Политико. "Каква е разликата, ако някой нападне Сърбия без решение на Съвета за сигурност на ООН или ако някой предприеме агресия срещу Украйна без решение на Съвета за сигурност на ООН? Моля, обяснете ми каква е разликата - каза той.
 
 
Но докато различията между Шолц и Вучич по въпроса за санкциите срещу Русия бяха донякъде предвидими, по друг въпрос двамата политици се разменяха още по-ожесточено.


По-рано в петък Шолц заяви по време на посещение в косовската столица Прищина, че и Косово, и Сърбия могат да станат членове на ЕС само ако се признаят взаимно за независими държави - спорно искане за Сърбия, която претендира за суверенитет над Косово.


Запитан за забележките на Шолц, Вучич се нахвърля върху германския канцлер.

 
 
"За да разберете, че ние не отговаряме на натиск по този начин, че някой ни заплашва и тогава трябва да направите нещо", каза сръбският президент. "Това, което беше казано по отношение на взаимното признаване, също е изненада за нас", добави той. "Досега не сме чули това от никого в Европа. "


Шолц обаче отговори, че "нашето мнение по въпроса за Косово не е ново", и заяви, че е "очевидно", че страните, които искат да се присъединят към ЕС, трябва да се признават взаимно.


Ожесточената размяна на реплики между двамата лидери беше забележителна, като се има предвид, че Шолц е смятан за съюзник на страните от Западните Балкани в стремежа им да станат членки на ЕС. Други страни от ЕС, като Франция, са по-неохотни по отношение на предоставянето на перспектива за членство на Западните Балкани.