19min.bg

ГИТ: Отпуски и без разрешение на шефа

Всеки работник ще може да използва полагащата му се годишна отпуска и без да има писмено разрешение от работодателя, става ясно от доклад на Главна инспекция по труда. Също така компаниите ще могат да дават отпуск, без той да е поискан от служителите.


Инспекторатът припомня също,че  всеки един работник, съгласно закона, е задължен да използва платения си отпуск в рамките на календарната година, за която се отнася. Когато е заявен отпускът пък, работодателят няма правото да го откаже без да има основателна причина.


От ГИТ предвиждат промени при които работещите граждани  ще могат да излязат в платен отпуск без разрешението на работодателите. Работодателите  от своя страна също могат да дадат на служителите си платен годишен отпуск без тяхното писмено искане.


Когато шефът  не е дал съгласието си за ползването на отпуска за периода, който е посочен в графика, работникът има право сам да определи времето за ползването му. За да стане това обаче, служителите ще трябва да уведомят съответния си работодател писмено поне две седмици по-рано.


Работодателят има право да предостави платен отпуск на работника без неговото писмено искане, ако той не е бил поискан в рамките на графика, при престой в предприятието за повече от 5 дни или когато всички работещи в него ползват едновременно отпуск.


Законът предвижда още една новост, свързана с отлагането на платения годишен отпуск, когато целият или част от него не е използван в годината, за която се отнася, заради ползването на друг вид законоустановен отпуск - за бременност, раждане, гледане на дете и т.н. В тези случаи двугодишната давност на отложения платен отпуск започва да тече от края на календарната година, през която служителят или работникът се е завърнал на работа.


При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят дължи заплащане на целия неизползван платен годишен отпуск, непогасен по давност, дори да не е прехвърлен по съответния ред и независимо от причините, поради които не е ползван.