19min.bg

Глобализацията е "почти мъртва": Технологичен гуру

Според основателя на Тайванската корпорация за производство на полупроводници (TSMC) Морис Чанг геополитиката е променила драстично ситуацията, в която се намират производителите на полупроводници, които се борят с множество ограничения.



Ветеранът в производството на чипове говори на събитие във Финикс, Аризона, където неговата компания, водещ световен производител на полупроводници, представи амбициозен план за 40 милиарда долара за разширяване и модернизиране на новия си завод в щата.



Това е първият завод на TSMC за модерни чипове в САЩ от повече от две десетилетия и Чанг заяви, че предстои много "упорита работа", за да бъде той успешен.


Подобренията ще позволят на фабриката във Финикс да произвежда чипове за iPhone на Apple, които могат да извършват почти 17 трилиона специализирани изчисления в секунда. По-късно TSMC планира да построи втора фабрика там, която ще разполага с още по-усъвършенствана производствена технология, насочена към бъдещите смартфони, компютри и други интелигентни устройства.



В разговор с Nikkei Asia в кулоарите на събитието Чанг сравнява настоящия проект с времето, когато TSMC построи първия си завод в САЩ - в Камас, Вашингтон, през 1995 г.



"Изминаха 27 години и [полупроводниковата индустрия] стана свидетел на голяма промяна в света, на голяма промяна в геополитическата ситуация в света", каза Чанг и добави: "Глобализацията е почти мъртва и свободната търговия е почти мъртва. Много хора все още искат да се върнат, но аз не мисля, че ще се върнат. "


Коментарите му идват на фона на нарастващите опасения, че напрежението между САЩ и Китай по отношение на ключови технологии, включително полупроводници, може да навреди допълнително на световната верига за доставки на технологии. През октомври Вашингтон въведе нови ограничения, които все повече затрудняват компании като TSMC да обслужват своите клиенти.