19min.bg

Goldman Sachs е използвала пари на китайското правителство, за да купи западни фирми: FT

Американската инвестиционна банка "Голдман Сакс" е създала фонд с китайски държавни средства за придобиване на редица американски и британски компании, включително една, която предоставя услуги за киберсигурност на правителството на Обединеното кралство, съобщи Файненшъл таймс, като се позова на хора, пряко запознати с дейността на фонда.   



Въпреки засиленото напрежение между Пекин и Вашингтон Goldman е сключила седем сделки, използвайки пари от "партньорски фонд" за частни капиталови инвестиции на стойност 2,5 млрд. долара, който инвестиционната банка е създала заедно с China Investment Corporation (CIC) през 2017 г., твърди изданието.   



CIC е създадена през 2007 г., за да инвестира средства на китайското правителство, и в края на 2021 г. разполага с активи на стойност 1,35 трилиона долара. Според нейния уебсайт почти половината от глобалния портфейл на CIC е инвестиран в алтернативни активи като частен капитал.


Фондът за партньорство за индустриално сътрудничество между Китай и САЩ беше създаден по време на държавното посещение на Доналд Тръмп в Пекин, за да отговори на опасенията на Вашингтон относно търговския дисбаланс между САЩ и Китай чрез инвестиране на китайски държавни средства в американски предприятия.



Според FT трансакциите са свързани с редица сектори, включително проследяване на глобалната верига за доставки, изчисления в облак, тестване на лекарства, производствени системи за изкуствен интелект, безпилотни летателни апарати и батерии за електрически превозни средства.


 


През 2021 г. Goldman Sachs използва фонда със CIC, за да придобие LRQA - подразделението за инспекции и киберсигурност на британската група за морски класификации Lloyd's Register. Специализирана в услуги за инспекции и сертифициране, LRQA работи в сектори, включващи аерокосмическа индустрия, отбрана, енергетика и здравеопазване.



Бизнесът включва групата за киберсигурност Nettitude, фирма, специализирана в етично хакерство, която е одобрен доставчик на услуги за правителството на Обединеното кралство и помага за "укрепването на правителствени и отбранителни организации по целия свят", се казва на уебсайта на компанията.



"Китай представлява 40% от световния пазар на сертификати и в момента ние сме недостатъчно представени там, което се опитваме да преодолеем отчасти с помощта на фонда [Goldman-CIC]", цитира FT говорителя на LRQA.



В изявление до FT Goldman Sachs заяви, че "фондът за сътрудничество е американски фонд, управляван от американски мениджър, и се управлява в съответствие с всички закони и разпоредби". Банката добави, че "продължава да инвестира в американски и световни компании, като им помага да увеличат продажбите си на китайския пазар".