19min.bg

Граждански организации бистрят нов Изборен кодекс

Ще се наложи цялостно пренаписване на Изборния кодекс. Това стана ясно от думите на зам.-председателя на парламента Мая Манолова, която днес организира кръгла маса с граждански организации за промяна на изборните правила.



Преработването им щяло да се наложи именно заради многото предложения от граждански организации. Сред предложенията са да се облекчи регистрацията на независими кандидати за народни представители, както и да се въведе преференциално гласуване. Подобни тези изказа вчера и Манолова.



Има подкрепа за предварителна регистрация на избирателите, въвеждане на машинно гласуване или за наблюдение на отпечатването и разпространението на бюлетините, посочи Мая Манолова.



Мнението на гражданските организации е за изцяло пренаписване на Изборния кодекс, така че да се осигури по-голяма възможност за участие на гражданските организации в изборите, каза Манолова.



За връщане на преференциалния вот и мажоритарния избор настояха още гражданските организации на кръглата маса. Таня Цанева от Гражданска инициатива за свободни и демократични избори предложи да се промени изискването за брой подписи за издигане на независими народни представители.



Повечето участници в кръглата маса поискаха още да се въведат и ясни дефиниции, както и правила при гласуването. От гражданските организации поискаха и повече права за гражданските наблюдателит – като например възможност да съставят екзитполове.



Антоанета Цонева от Институт за развитие на публичната среда подчерта, че иска възстановяване на преференциалното гласуване не само за парламентарни, но и за местни избори. Тя настоява за сигурност при отпечатването на изборни книжа и бюлетини и наблюдателите да имат достъп до отпечатването, съхранението и разпространението на бюлетините.



Чуха се предложения и за поставяне на условието за задължително гласуване.



Предложих на гражданските организации да бъдат не само наблюдатели, а да напишем кодекса заедно, посочи Манолова, която допълни, че темповете при изготвянето на нов ИК трябва да бъдат ускорени.



Граждански организации поискаха всяка седмица да се провеждат заседания на кръглата маса за промяна на изборните правила. Ангел Славчев от Движение за граждански контрол поиска заседанията на кръглата маса да се излъчват онлайн на интернет страницата на Народното събрание.



Манолова обясни, че предложенията ще бъдат обобщени и предоставени на бъдещата парламентарна комисия, която ще изработи промените в Изборния кодекс. Тя посочи, че това е само първата дискусия с неправителствени организации по темата. Към сайта на Народното събрание ще има и специална секция за измененията в изборното законодателство.