19min.bg

Хъбът на Турски поток на 50 км от нас

Турция и Газпром постигнаха съгласие за маршрута на сухопътния участък на Турски поток за по-нататъшни проучвания и проектиране. Това потвърди вчера генералният директор на руската компания Алексей Милер след посещението си в южната ни съседка, предаде ИТАР-ТАСС. Той се е срещнал с министъра на енергетиката Танер Йълдъз.

Според договореностите, дължината на участъка ще бъде 180 км. Точката на излаз на сушата ще е в района на Каякьой, пунктът за предаване на газа за турските потребители – Люлебургаз, бившия наш Лозенград на 50 км от България, а мястото за изход на тръбопровода на турско-гръцката граница – местността Епсила. Очаква се строежът на първата линия на съоръжението да бъде завършен до декември 2016 г.


Газпром е готов да доставя в Европа 47 млрд. куб. м. гориво годишно вместо предвидените 63 млрд. куб.м. По този начин, Турция която има и без друго по-добра цена на газа от нас ще има и още по-изгодна цена. А ние изгубихме годишно по 400 млн. долара печалба от провалянето Южен поток. В същото време, българският министър на енергетиката Теменужка Петкова съобщи, че ЕК подкрепя идеята за създаването на газов хъб в страната ни.


"Източниците могат да бъдат различни. Много се разчита на гориво по южния газов коридор и доставките от Азербайджан”, информира още тя. Откъде и по какво ще идват не е ясно. На енергийния форум провел се вчера в София, премиерът Бойко Борисов заяви “Поради географското си положение страната ни има потенциал да бъде своеобразен разпределителен център на газ за Югоизточна Европа и ЕС”.


На събитието беше учредена Група на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. Основният й приоритет ще бъде осигуряването на три различни източника на природен газ за Централна Европа. България, Гърция и Румъния постигнаха съгласие за изграждане на Вертикален газов коридор. Очаква се Унгария да обяви решението си дали ще участва в начинанието.