19min.bg

Хелзинкският комитет вижда фрапантно нарушение на закона от застрелялия младеж полицай

Председателят на Българския хелзинкски комитет (БХК) Красимир Кънев коментира, че по случая със застреляния от полицай 18-годишен Светльо Младенов "е налице флагрантно (фрапантно) нарушение на закона", предаде Дневник.



"По-специално на чл. 87 от Закона за МВР, който допуска използване на оръжие, само когато това е абсолютно необходимо. И освен това налага полицейските органи при използване на оръжие да направят всичко възможно да запазят живота на лицето, срещу което е насочено", подчерта Кънев пред "Нова нюз", като уточни, че БХК преценява казуса по съобщените досега факти, включително от официални институции, и на базата на тях прави предположенията си.



"Слушах упражнения преди два дни на главния секретар на МВР по въпроса за абсолютната необходимост, които за мен са изцяло некомпетентни. Той каза, че условието за абсолютна необходимост е изпълнено, когато полицейският служител е предупредил и когато е произвел съответно предупредителен изстрел. Но това е изискване на закона, а изискването за абсолютна необходимост е допълнително към него. Има редица фактори, които полицейският служител трябва да прецени", изтъкна още Красимир Кънев.



Главният секретар на МВР Живко Коцев каза, че полицаят е използвал личното си оръжие, което също е нарушение на правилата. По обясненията на полицая при гонитбата на Светльо Младенов и още двама кобурът на служебния му пистолет се бил скъсал, което наложило да стреля с другия. Тези твърдения се проверяват.



Председателят на БХК коментира, че факторите, за които става дума, когато се коментира абсолютната необходимост при използването на оръжие от полицейски служители, са:



    характерът на извършеното престъпление;


    представлява ли лицето актуална опасност за някого;


    какъв вид оръжие трябва да бъде използвано;


    къде да бъде насочено то.



"Нито един от тези фактори не изглежда да е бил адекватно преценен в тази ситуация", настоя Кънев и допълни, че в миналото има многобройни подобни случаи, по които Европейският съд по правата на човека е произнесъл осъдителни решения спрямо полицейски служители.



Според него отговорът на българската държава в тази ситуация не може да бъде друг освен наказателно обвинение срещу полицая и присъда, която да отчита тежестта на причинената смърт на Светльо Младенов.