Хиляди протестираха в Брюксел срещу търговските сделки със САЩ и Канада
Хиляди протестираха в Брюксел вчера с искането Европейският съюз да се откаже от Трансатлантическото споразумение за търговско и инвестиционно партньорство. Според тях сделката ще влоши условията на труд и ще позволи на големия бизнес да контролира правителствата.
Протестите станаха след масовите митинги в германските градове в събота срещу сделката със Съединените щати (TTIP) и Всеобхватно икономическо и търговско споразумение (CETA) с Канада.
Според организаторите между 10 000 и 15 000 души са излезли по улиците на Брюксел, полицията съобщава за 6,000.
Това ще бъде шок за селското стопанство, заяви фермерът Stéphane Delogne.
Грийнпийс активисти се появиха в костюми за химическа защита, на които пишеше със спрей "Не на TTIP" и "Не на CETA", докато тълпата, крещейки обвини Европейската комисия за договарянето на сделките.
Два големи надуваеми коня бяха поставени пред седалището на Комисията. Единият бе с надпис TTIP, а другият - CETA. Според критиците споразумението с Канада е троянският кон, който предизвестява сключването на споразумението със САЩ.
ЕС и САЩ започнаха преговорите за TTIP през 2013 г., чиято цел е да се създаде най-големия пазар в света за свободна търговия от 850 милиона потребители.
Но разговорите останаха в задънена улица заради разпространените страхове в Европа, че сделката ще окаже негативно влияние върху ключови области като здравеопазването, околната среда и труда.
Тези страхове намериха отзвук сред висши политици във Франция и Германия, където президентските и местните избори ще се проведат следващата година.
Поддръжниците казват, че сделките ще стимулират растежа и увеличаването на заетостта във време на глобално забавяне на икономиката.
Нов кръг от преговорите ще се проведе през октомври, като президентът на САЩ Барак Обама се надява сделката да бъде сключена, преди да напусне поста си през януари.
Сделката с Канада, която вече е договорена, трябва да бъде подписана през октомври.
Европейският комисар за търговията Сесилия Малмстрьом призова за бърза ратификация.