Холандия: България в Шенген? Юнкер да ходи на лекар
"Юнкер е романтик", коментира холандският премиер Марк Рюте по повод речта на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пред Европейския парламент. В нея Юнкер се обяви за присъединяването на България и Румъния към Шенген и еврозоната.
"Мисля, че когато някой има видения, трябва да се консултира с лекар", отбеляза още Рюте, цитиран от румънския вестник Румъния либера. По думите му има твърде много опасения за корупция и контрола на границите в двете държави.
Германия също не иска нови страни да се присъединяват към Шенгенското пространство за свободно движение в близко бъдеще. Германският вътрешен министър Томас де Мезиер, че има "дълъг път на изминаване".
Австрия, Франция, Германия, Дания и Норвегия призоваха също Брюксел да удължи срока, в който държавите могат да наложат граничен контрол в Шенгенското пространство от две на четири години.
„Призоваваме Европейската комисия да внесе изменение на разпоредбите..., за да позволи на държавите членки да възобновят контрола по вътрешните граници за по-дълги периоди от предвидените понастоящем", се посочва в неофициален документ, представен пред редакцията на Политико, предаде Фокус.
В пика на бежанската криза през септември 2015 г. пет държави - Германия, Австрия, Дания, Швеция и Норвегия, отново въведоха вътрешен граничен контрол за спиране на потока от мигранти и търсещи убежище. През май страните получиха разрешение да удължат контрола до средата на ноември.
Франция, която отново въведе граничен контрол през ноември 2015 г. в отговор на засилената терористична заплаха, може да извършва стационарни проверки по границите си до края на месец октомври.
Тъй като миграционната криза може да бъде контролирана, заплахата от тероризъм е достатъчна причина за поддържане на граничния контрол в някои случаи, твърдят държавите, поискали удължаване на мярката.
„Това ограничение на времето не отговаря на нуждите в контекста на дългосрочна терористична заплаха", се казва в документа, в който се подчертава, че въвеждането на вътрешен граничен контрол е от съществено значение за укрепване на „способността на региона да се справя с кризисни ситуации".