Храна от развалени продукти в Пирогов и Шейново
След скандалното забавяне на лекарските и на другите медицински специалисти заплати точно преди месец, сега избухна нова бомба в Пирогов. Mесо с изтекъл срок на годност, развалени яйца и прокиснало прясно и кисело мляко. Това се оказва, че са яли пациентите на едни от най-големите столични болници. Вкючително болните от/с коронавирус, които винаги идват първо в спешния институт. Освен в Пирогов, същото е сервирано в Шейново и в Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация, по-известна като ортопедията в Горна баня. Храната се приготвяла и доставяла от фирма Ира - Ирена Георгиева. Тя има договори с лечебните заведения, след спечелени обществени поръчки, показва разследване на NOVA.
Мария Монтоя и Наталия Маринова са част екипа, който неотдавна е приготвял болничната храна . Напуснали, след като шефовете им Ирена и Борислав Радулови спрели да плащат заплатите им. Въпреки че договорите за кетъринг, както наричат доставките на храна за болниците, са за баснословни суми. От които, разбира се, се стимулират и поръчващите.
Бившите служителки готвили редовно с продукти с изтекъл срок на годност, дори и за най-малките пациенти на Пирогов, свидетелстват самите жени. Така им е наредено.
„Десертите се правят с пресечено мляко, старо прясно мляко - мляко с ориз, грис, нишесте. Това се прави за Пирогов и Шейново. Шупва, но като се сложи повече грис, това онова и всяко нещо си се прикрива. Киселото мляко е с изтекла годност, с ей такъв слой отгоре мухъл. И ни карат да го обираме и да правим застройки, с развалено мляко. И те направо се пресичат”, сподели Мария Монтоя.
„За да не се пресече застройката на супата, понеже срокът на млякото е изтекъл март месец, слагаме около 2 кила брашно, да не личи. Слагаме и повече подправки, за да не се усеща киселият вкус на млякото и селската супа”, добави Елизабет Монтоя.
Освен с развалено прясно и кисело мляко, супите често се правели и с пилешко месо с отдавна изтекъл срок на годност. За да се неутрализира миризмата, се слагали повече подправки. „Месото, пилешкото, по някой път много мирише и го мием с оцет. Колкото и да го киснеш, просто вкусът си остава”, казва още Мария.
„Развалени бутчета, които ни кара да ги слагаме да се варят, да им слагаме червен пипер, да им слагаме подправки. Ние правим и едни сонди за бебета, пилешко пасирано, правил пилешки супи- пасирани. Караше ни да ги