19min.bg

Huawei е оптимистично настроена за китайската индустрия за чипове

Затягането на ограниченията за износ на технологии от страна на правителството на САЩ за Китай може да насърчи развитието на местната индустрия за чипове, заяви ротационният председател на Huawei Ерик Сю, предаде CNBC.

"Вярвам, че китайската полупроводникова индустрия няма да седи безучастно, а ще положи усилия за ... самоукрепване и самостоятелност", съобщава Сю и добавя: "Huawei ще подкрепи всички подобни усилия на китайската полупроводникова индустрия за самосъхранение, укрепване и разчитане на собствените сили."

Коментарите му идват в момент, в който китайският технологичен гигант Huawei Technologies от няколко години е подложен на американските ограничения за износ на продукти за 5G и други технологии. Наскоро Вашингтон посочи, че обмисля да не предоставя никакви лицензи за износ на американски компании като Qualcomm и Intel, които произвеждат чипове за смартфони и други устройства.

През 2019 г. Huawei беше включена в черния търговски списък на САЩ, като на повечето американски доставчици беше забранено да доставят стоки и технологии на компанията, освен ако не им бъдат предоставени лицензи. Мярката има за цел да отреже възможността на китайската компания да купува или проектира полупроводникови чипове, които захранват повечето от продуктите.

"Вярвам, че китайската полупроводникова индустрия ще се възроди при такива санкции и ще реализира много силна и самостоятелна индустрия", подчерта Сю.

Той също така потвърди съобщенията, че Huawei и други местни фирми съвместно са създали инструментите за проектиране на електронни чипове, необходими за производството на полупроводници с размер 14 нанометра и повече. Според Сю тези инструменти ще бъдат верифицирани тази година, което ще им позволи да бъдат пуснати в употреба.

Напрежението между САЩ и Китай, двете най-големи икономики в света, нараства, тъй като те се конкурират за господство в ключови технологични области, включително полупроводниците. Микрочиповете са от жизненоважно значение за всичко - от смартфоните и самоуправляващите се автомобили до модерните изчисления и производството на оръжия.

Вашингтон настоява съюзниците си също да ограничат износа на технологии за Китай, като най-големият производител на съвременни технологии за производство на чипове в Европа, Нидерландия, се присъедини към САЩ в ескалиращото противопоставяне с Пекин. Миналия петък Япония обяви планове за ограничаване на износа на полупроводниково оборудване, като не назова Китай, привеждайки се в съответствие с ограниченията.