19min.bg

И фирмите влизат в Закона за частния фалит

И фирмите влизат в готвения от властта Закон за частния фалит, предава дартснюз. Такъв закон парламентаристи от ГЕРБ се опитват да прокарат от 2 години насам, като идеята е промените да облекчат и да дадат време на свръхзадлъжнели семейства да оправят дълговете си. Нова поправка обаче предвижда законът да важи не само за частни лица, но и за малки и средни фирми.


"Идеята е да им се даде гратисен период при фалит, като по време на него търсенето на дълговете да бъде замразявано", обясниха юристите, които готвят промените. Те ги правят въз основа на модел, който вече функционира в САЩ и Франция. С отсрочката се дава време на фирмите да си поемат глътка въздух и да намерят средства и да оправят задълженията си. Водещ по готвения законопроект е правосъдното министерство, което се очаква да го приключи скоро, за да може промените да минат по-бързо през Министерски съвет и парламента.


От разпоредбите на закона ще могат да се ползват всички хора и фирми, които са задлъжнели към банки, държавата, монополисти като топлофикация и енергийните дружества. Едно от условията за обявяване на частен фалит ще бъде дългът да надвишава 1/3 от стойността на имуществото и очакваните доходи на длъжниците за едногодишен период. От момента на обявяване на фалита вече няма да се начисляват лихви върху дълговете им.


Ще има и регистър  на фалиралите лица и фирми в Агенцията по вписванията. Хората ще подават в съда декларация по образец, в която подробно трябва да описват кои са кредиторите им, главниците и лихвите, размера на доходите им и с какво движимото и недвижимо имущество разполагат. На базата на подадените декларации съдът ще преценява дали длъжникът отговаря на условията за обявяване на фалит. В следващите 3 години в специална сметка на длъжника ще постъпват всички негови доходи над определения несеквестируем минимум. Съдебен изпълнител ще е ангажиран с продажбата на имоти и вещи, извън тези от първа необходимост, като хладилник, печка, легло и т.н. На продажба не подлежи единственото жилище, стига то да не е ипотекирано или да е прекомерно голямо за нуждите на длъжника.